2017’nin Son ATAK Helikopteri Teslim Edildi

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu –

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) nin taarruz ve taktik keşif helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen proje olan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri‘nin 2017 yılının son teslimatı yapıldı.

Sabit ve döner kanatlı hava platformları, insansız hava araçları ve uzay sistemlerinde Türkiye’nin teknoloji lideri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), havacılık ve savunma sanayiinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarını bu yıl da tüm hızı ile sürdürdü.

TAI’nin bu yılki faaliyetlerin içerisinde  kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olan ATAK’ın önemli yer sahip olduğu biliniyor. Teslimatları 2014 yılında başlayan ve 2016 yılı sonuna kadar sayısı 18’i bulan ATAK helikopterine bu yıl 9 helikopter daha eklendi.

Edinilen bilgiye göre, TAI tarafından bu yıl üretilen son ATAK helikopterinin teslimatı yapıldı ve böylece teslimatı yapılan ATAK sayısı 27 adete yükseldi

Çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri ile donatılan ATAK helikopteri, eş zamanlı 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilme kabiliyetine sahip.

TAI, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için toplam 59 ATAK helikopteri teslim etmeyi taahhüt etti. Ayrıca jandarma ve emniyet envanterlerinin de ATAK ile güçlendirilmesi hedeflenmekte.

ATAK Projesi’nde 11 helikopterin daha teslim edilmesiyle birilikte önümüzeki yıl Faz 2 konfigürasyonuna geçilecek.

ATAK Faz 1’de füze ikaz sistemi, karşı tedbir atıcı sistem, kızılötesi karşı tedbir sistemi ile MXF-484 ve 9651 el telsizleri bulunuyor. Faz 2’de ise laser ikaz alıcı sistemleri, RF karıştırıcı, radar ikaz alıcı, 9681 V/UHF telsiz gibi ek sistemler olacak.

ATAK helikopterleri için ayrıca yerli motor geliştirilmesi ve 20 mm top sisteminin yerlileştirilmesi hedeflenmekte.

TAI, bu yıl T129 ATAK Helikopteri’nde kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkan ve kabiliyetlerle tasarlanacak ATAK 2 Taarruz Helikopteri Projesi’ne  başladı. Haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Projede, T625 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında geliştirilen alt sistemlerin de kullanılacak olması beraberinde faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyet konularında daha yüksek performansa ulaşılmasını sağlayacak.

TAI, ATAK Helikopteri’nin ihracına yönelik olarak yıl boyunca çeşitli organizasyonlara fuarlara gösterilere katıldı, etkinlikler düzenledi.

Pakistan Başbakanı, aynı zamanda pilot olan Şahid Hakan Abbasi, İstanbul’da ATAK ile uçmuş ve haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık. Pakistan 30 helikopter satışına yönelik görüşmelerde sona gelindi.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil de konuya ilişkin olarak “imzaya yakın olduklarını” belirtmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bu yazı 1544 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV