5. Türk F-35 Uçağı İlk Uçuşunu Yaptı

Paylaş
 

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) projesi kapsamında; amerikalı Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri  için üretilen 5’inci F-35 Lightning II savaş uçağı, Lockheed Martin’in Forth Worth Texas’da bulunan tesislerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İlk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren 18-0005 kuyruk numaralı ve Türk bayrağına sahip F-35A tipi savaş uçağının, akıbetinin ne olacağı henüz bilinmiyor.

Bilindiği üzere 2019 Temmuz unda, Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Maalesef, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın alma kararı, F-35 ile devam etmesini imkansız kılıyor. F-35, gelişmiş yetenekleri hakkında bilgi edinmek için kullanılacak bir Rus istihbarat toplama platformuyla bir arada bulunamaz. ABD, meşru hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere hava savunma çözümleri sağlamak için Türkiye ile aktif olarak çalışmaktadır ve bu kapsamda Türkiye’ye PATRIOT tedariği konusunda birçok teklifte bulunmuştur. Türkiye 65 yıldan beri uzun zamandır süregelen ve güvenilir bir ortak ve NATO müttefikidir ancak S-400’ü kabul etmek, bütün NATO Müttefiklerinin birbirlerine karşı yaptıkları taahhütleri imkansız kılacaktır. Bu alımın, Türkiye’nin ittifak ile birlikte çalışabilirliği üzerinde zararlı etkileri olacaktır. Birleşik Devletler, Türkiye ile olan stratejik ilişkisine hâlâ çok değer vermektedir. NATO Müttefikleri olarak ilişkimiz çok katmanlı ve yalnızca F-35’e odaklanmıyor. Askeri ilişkimiz güçlü ve Türkiye’de S-400 sisteminin varlığının oluşturacağı sıkıntılara dikkat ederek Türkiye ile yoğun işbirliğine devam edeceğiz” ifadelerine yer verilmişti.

amerikadan Teni Patriot Ve F-35 Teklifi

amerikanın Türkiye Cumhuriyeti’ne sözlü olarak yeni bir PATRIOT/F-35 ve vergi indirimi teklifi sunduğu, bu teklifi yazılı olarak da yapacağı ve Türk tarafının bu teklifi değerlendireceği bildirilmişti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Patriot alabiliriz” açıklaması, Türk tarafının bu teklife sıcak bakacağı iddialarını güçlendirse de istenilen kriterler sağlanmadığı takdirde teklifin reddedilmesi de imkan dahilinde.

Türk F-35’leri Üretilmeye Devam Ediliyor

Türk Hava Kuvvetleri’nin siparişini verdiği uçaklar için açılan üretim hattı faal olarak üretime devam ediyor. Ancak üretilen uçaklar Türk Hava Kuvvetleri’ne ambargo gereği teslim edilmiyor. Türk ve amerika heyetlerinin görüşmesi hala sürerken Türkiye Cumhuriyeti, siparişini verdiği ve üretimine katkı sunduğu uçakları haklı olarak alacağını düşünüyor. Lockheed Martin firması ise Türkiye Cumhuriyeti’nin programdan çıkarılmasının ardından oluşan üretim boşluğunu doldurmak ve üretilmiş/üretilen uçaklara yeni kullanıcı bulmak adına ülke araştırıyor.

Savunmasanayist

Bu yazı 608 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV