Jandarma Havacılık 53 Yaşında

Paylaş
 

Jandarma Havacılık 53 Yaşında.

29 Ağustos 2021 Jandarma Havacılık Başkanlığı’nın 53. Yıldönümü kutlu olsun.

Jandarma Havacılık Başkanlığı nedir? Jandarma Havacılık Başkanlığı ne zaman kuruldu? Jandarma Havacılık Başkanlığı ne iş yapar? Jandarma Havacılık  kaç yaşında?

Jandarma Havacılık Başkanlığı filosunda kaç uçak ve helikopter var?

Tarihi kahramanlık, fedakarlık ve cesaret örnekleriyle dolu jandarma havacılığı 1968 yılında, diyarbakır’da “hafif helikopter bölüğü” olarak kurulan ve asil milletimiz ile jandarma genel komutanlığının göklerdeki gücünün sarsılmaz simgesi olan jandarma havacılığı, kuruluşundan bu yana “istikbal göklerdedir” şiarı ile sahip olduğumuz ileri teknoloji ürünü hava araçlarıyla gece ve gündüz her hava şartında kesintisiz görev yapabilme kabiliyeti ve özellikle üstün niteliklere sahip pilot ve teknisyenlerimiz ile başta teröristle mücadele harekâtı olmak üzere verilecek her türlü görevi en iyi şekilde yapma azim ve kararlılığı içindedir.
Jandarma havacılık başkanlığı, milli ve temel değerlere bağlılığı, sahip olduğu kurum kültürü, “önce görev” anlayışını benimsemiş nitelikli personeli ile risk ve tehditlerin sürekli değiştiği günümüz güvenlik ortamında bütün görevlerde gösterdiği üstün gayret ve elde ettiği başarılarla milletimizin güven ve takdirini kazanmıştır.
Havacılığımız 1974 yılında kıbrıs barış harekatına katılmış, 1998 yılında dünyada bir ilk olan şırnak bestler dereler bölgesinde bir taburun gece görüş gözlüğü ile indirilmesi harekatına iştirak etmiş, bugün de genel maksat, taarruz helikopterleri ve uçakları ile 60’tan fazla hava aracına 900’ü aşkın personeli, yıllık 20.000 saati geçen uçuşuyla zaferi etkileyen büyük bir güce ulaşmıştır.
2023 yılında, 18’i atak helikopteri olacak şekilde 114 hava aracı 456’sı pilot ve 570’i teknisyen olmak üzere 1.300 personel mevcuduna ulaşmayı hedeflemektedir.
Jandarma genel komutanlığının vazgeçilmez bir parçası olan jandarma havacılığı, bağımsızlığımızı ve vatanın bölünmez bütünlüğünü hedef alan terör örgütleri ile yürütülen mücadelenin ne anlama geldiğini çok iyi bilmektedir.
Atalarımızın kanlarıyla suladığı, bedenleriyle yoğurduğu vatan toprağına, terör örgütleri ve arkalarındaki şer odakları tarafından yöneltilen her türlü tehdidi bertaraf etmeye hazırdır.
Al bayrağın dalgalandığı, Anadolu güneşinin aydınlattığı her yerde, birlikte olmanın gücüyle görev yapmaya daha da azimli olarak devam edecektir.
1968 yılında Diyarbakır’da ab-206 helikopterleri ile başlamış olan şanlı havacılığımız, bugün 6 farklı tipteki hava aracımız ile vatana hizmetteki yükselişine devam edecektir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silâh arkadaşlarını; yüce milletimizin bekası ve vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımızı sunarız.

 

Bu yazı 210 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV