Air New Zealand B787 Uçağının Motor Hasarı

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – 5 Aralık 2017  günü Air New Zealand havayolu şirketine ait NZ99-ANZ99 sefer sayılı Auckland – Tokyo seferini yapan ve içinde 282 yolcu bulunan 3.6 yaşındaki ZK-NZE tescilli Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçak kalkışı sırasında motor arızası yüzünden geri dönmüş ve yolcuların açıklamasına göre  uçak bu arıza yüzünden bayağı bir sarsılmış aynı sırada uçağın eletrik problemi de yaşadğı kayıtlara geçmişti. Bu uçağın olaydan sonra yapılan incelemesinde motor fan pervanelerinin oldukça hasar aldığı görüldü. Rolls Royce RR Trent 1000 tipi motordaki hasara neyin neden olduğu henüz belirlenemezken ertesi gün Auckland – Buenos Aires seferini yapan yine aynı model bir uçakta da motor arızası yaşanmasının oldukça şaşırtıcı olduğu belirtildi.

Trent serisi motorlarda bu tür sarsılma probleminin daha önce Air Asia şirketine ait bir Airbus 330 tipi uçakta da yaşandığının altı çizilen makalede bazı internet kaynaklarına göre Boeing’in bu uçaklardaki Trent serisi motorların fan bakım programı dahilinde bakımlarının yapılacağı belirtildi. Ayrıca Trent 1000 serisi motorlarla son sorun yaşayan şirketin Air New Zealand şirketi olduğu açıklanırken geçtiğimiz yıl Japon ANA havayolları şirketi de aynı motor  serisinden mucdarip olmuş ve çoğu seferini iptal etmişti.

Tepkilere Rolls Royce motor üretici şirket tarafından da bir açıklama geldi. Açıklamada ” motor sorunlarını kabul ediyoruz. Uzun vadeli motor programlarının  ömrü boyunca teknik sorunlarla karşılaşması nadir değildir ve onları proaktif bakım yoluyla yönetmekteyiz. Geçtiğimiz yıl Trent 1000 motorlarını en yeni standarda yükseltmek için başlatılan çalışmamız halen devam etmektedir” denildi.

Air New Zealand uçağının motorunun hasarlanan motor fan palleri:

 

Bu yazı 633 kere okundu.
Etiketler:
boeing 787 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV