Airbus A350’lrin Kontrol Panelini Değiştirecek

Paylaş
 

Airbus A350’lerin Kontrol Panelini Değiştirecek.

Airbus son 8 ay içinde kontrol peneli üzerine kahve dökülmesi yüzünden yaşanan motor arızaları yüzünden Airbus A350 tipi uçakların kontrol panellerini değiştireceğini açıkladı.

8 ay içinde Asiana Airlines şirketine ait Seul – Singapur seferini ve Delta Airlines şirketine ait Seul – Detroit seferini yapan iki uçağın kokpitinde kontrol paneli üzerine kahve dökülmesi yüzünden motorlarından biri durmuş ve uçaklar acil iniş yapmıştı.

Bu iki olayın ardından, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), kokpitte orta konsolun yakınlarında sıvıları yasaklayan bir uçuşa elverişlilik yönergesi yayınlamıştı.

Eğer EASA onay verirse önümzdeki yıldan itibaren sıvı dökülmesine dayanıklı kontrol panelleri Airbus A350-900 ve airbus A350-1000 tipi uçaklara konulmaya başlayacak.

Katar Havayolları ise olaya geçici olarak bir çözüm bulmuş ve uçaklarının motor kontrol panellerinin üzerini pleksiglas benzeri plasitik malzeme ile kapatmıştı.

Video – Orkun Şahin.

 

Bu yazı 339 kere okundu.
Etiketler:
airbus 350 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Safacan dedi ki:

    Qatar Airways bu soruna geçici olarak, kontrol paneli üstüne pleksi bir koruyucu levha yapmak gibi bir çözüm bulmuştu. 320 milyon dolarlık soruna basit ama etkili bir yaklaşım 🙂

    • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

      Eğer kontrol panelinde kullanıma sorun yaratmıyorsa gerçekten de etkileyici bir çözüm.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV