Airbus’tan Çevreci ” Sıfır ” Emisyonlu Uçaklar

Paylaş
 

avrupalı uçak üreticisi Airbus, atmosferi kirletmeyecek, sıfır emisyon oranına sahip, çevreci üç yeni modelini tanıttı. 2035 yılına kadar hizmete girebilecek uçaklar, dünya havacılığında yeni bir dönemin açılmasına neden olacak. Hidrojenin motorda yanması ve sonrasıda sadece su buharı çıkması, çevreci bir operasyona imkan sunuyor.

Yakıt olarak hidrojen kullanacak tasarımlarda ‘uçan kanat’ gibi farklı bir yolcu uçağı dizaynının sıra ikinci model 3700 km menzilli turbofan motorlu, bildiğimiz yolcu uçaklarına benzeyen bir uçak. Üçüncü tasarım ise turboprop motorlu, pervaneli bir yolcu uçağı.

Airbus Zero emission aircraft, Airbus Zero E.

Atılan bu adımla sektörde önce olmayı istediklerine dikkat çeken Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Bugün açıkladığımız kavramlar, dünyaya sıfır emisyonlu uçuşun geleceği için cesur bir vizyon oluşturma tutkumuza bir bakış sunuyor” dedi.

Faury, ”Hem sentetik yakıtlarda hem de ticari uçaklar için birincil güç kaynağı olarak hidrojen kullanımının, havacılığın iklim etkisini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğuna kuvvetle inanıyorum” diye konuştu.

Resim

Sıfır Emisyona sahip uçak modelleri ve özellikleri şöyle oalcak:

TurboFan Motorlu Modeli

Yaklaşık 3700 km menzilli uçakta, jet yakıtı yerine hidrojenle çalışan modifiye edilmiş iki adet turbofan motor yer alacak. Yolcu kapasitesi 120 ile 200 arasında değişecek. Uçakta hidrojen yakıtı, özel depolarda bulunacak.

Turboprop motorlu modeli

Maksimum 100 yolcu kapasiteli uçakta, turboprop pervaneli motor kullanılacak. Ortalama 1850 km menzilli olacak uçak yakıt olarak hidrojeni kullanacak.

Uçan Kanat Modeli

Üreticinin yeni modeli ise uçan kanat. 200 koltuk kapasiteli tasarımda olağanüstü geniş bir gövde sayesinde hidrojen depolanması için farklı alanlar bulunuyor. Bu uçağın uzun menzilli operasyonlarda kullanılması planlanıyor.

Bu yazı 458 kere okundu.
Etiketler:
Airbus haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV