AKINCI İnsansız Hava Aracı İlk Uçuşunu Yaptı

Paylaş
 

AKINCI İnsansız Hava Aracı İlk Uçuşunu Yaptı

BAYKAR Savunma‘nın tasarladığı ve Tekirdağ Çorlu Havalimanı‘nda bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı‘nda tasarım ve yer testleri yapılan AKINCI S/İHA ( Silahlı İnsansız Hava Aracı) ( Uçan Balık ) ilk test uçuşunu yaptı. TCAKN01 uçuş kodu ile 6 Aralık 2019 tarihinde 16 dakika havada kalarak ilk uçuşunu yapan Akıncı insansız hava aracı önümüzdeki günlerde operasyonel olarak kullanılmak üzere Türk Silahı Kuvvetlerine teslim edilmeye başlanacak.

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan, Ukrayna ve Katar’a da ihraç edilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’ndan daha uzun ve daha geniş olan Bayraktar AKINCI TİHA stratejik görevler icra edecek.

24 saat havada kalabilen ve 40 bin fit servis tavanına sahip olan Bayraktar Akıncı, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor. 5,5 ton kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar Akıncı TİHA, 2 adet 450 beygir gücünde turboprop motor ile gökyüzüne yükseliyor. Bayraktar Akıncı TİHA aynı zamanda 2×750 beygir ve 2×200 beygir güç üreten motorlar için de farklı konfigürasyonlarla da uçabilecek şekilde tasarlandı.

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu, tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği de sağlayacak.

Faydalı yük kapasitesi sayesinde taşıyacağı milli mühimmatlarla görev icra edebilecek olan Bayraktar Akıncı, seyir füzesi atabilme yeteneğiyle büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar Akıncı TİHA, TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN tarafından üretilen milli mühimmatlar MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM füzelerini kullanabilecek.

AKINCI TİHA’nın özellikleri

• 24 saat havada kalacak

• Milli mühimmatlar kullanacak

• İnsan gözüyle belirlenemeyen kara hedeflerini tespit edecek

• F-16’ların bazı görevlerini gerçekleştirebilecek

• Türkiye, bu sınıfta insansız hava aracına sahip dünyadaki 4 ülkeden biri oldu.

Vatana Millete Hayırlı olsun.

Bu yazı 832 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV