Almanya Ürdün Hükümeti’nden Dokunulmazlık İstiyor

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz aylarda bir kararla Adana İncirlik’teki hava üssünden çekilen Almanya, Ürdün’de konuşlandırılacak askerleri için Ürdün Hükümeti’nden dokunulmazlık istiyor. Kısmen şeriat yasalarının geçerli olduğu Ürdün, bu talebi reddediyor.

Alman kaynaklı Der Spiegel dergisi Ürdün’ün, Türkiye’deki İncirlik Hava Üssü’nden çekilerek Azrak kentindeki Muvaffak Salti Hava Üssü’nde konuşlandırılacak Alman askerlerini ülkedeki şeriat yasalarından muaf tutmak istemediği bilgisini paylaştı. Dergide yer alan habere göre, Almanya Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın haftalardır Ürdün hükümeti ile resmi bir anlaşma imzalanması için çalıştığı belirtildi.

Şeriatın Ürdün hukuk sisteminin kaynaklarından biri olması ve ülkede uygulanan idam cezasının Berlin’de hassasiyete yol açan konular olduğuna işaret edildi.

Haberde, Alman hükümetinin geçen yıl bir grup Alman askerinin Katar’da konuşlandırılmasına ilişkin de benzer bir sorun yaşadığı, bu ihtilafın, “bir Alman askerinin Katar’da suç işlemesi durumunda hemen ülkesine gönderilmesi” şeklindeki düzenlemeyle aşıldığı hatırlatıldı.

Kaynak: Savunmaveteknoloji

Bu yazı 726 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV