Amerika İle İlişkiler ve Boeing 787 Siparişleri

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu/  Tüm ajansların son dakika olarak geçtiği olayı kısaca sizlerle paylaşayım: amerika Türkiye’den gelecek vize başvurularını göçmenlik için olanları hariç tamamını saçma sapan bir gerekçe ile askıya almış. Alabilir. Onların bileceği iş. Siyasilere şimdi büyük iş düşüyor.  Bu olay iki ülke arasında diplomatik bir krize neden olur mu? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Şimdilik havacılık meraklıları olarak bizi ilgilendiren başka bir noktaya değinmek istiyorum.

Ben olaya değişik bir yönden bakmak istedim. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız ve heyeti amerikayı ziyaret etti ve ülkemiz havayolu şirketi adına iyi bir gelişme ile bizleri hem Türk vatandaşı hemde havacılık meraklıları olarak memnun etti. Tam 40 adet Boeing 787 tipi uçak siparişi verilebileceğinin sinyallerini veren niyet imzaları atıldı. Aynı günlerde Airbus’ta A350ler için THY ‘yi cezbetmeye çalıştı. Ancak atılan imzalar ve THY kanadından yapılan açıklamalar hep 787 tarafındandı. Airbus ve THY bu konuda suskun kaldı. Şimdi bir Türk vatandaşı ve havacılık meraklısı olarak merak ettiğim noktalar var.

İmzaların atılmasından bir kaç hafta sona cereyan eden bu vize olayı acaba bu 787 uçak siparişini etkilermi? Hazırda Airbus beklerken Boeing bu durumdan nasıl etkilenecek? Henüz sipariş verilmemiş uçaklardan bahsediyoruz. Gerçi sipariş verilse de iptal edilebilir. Biz daha niyet aşamasındayız. Acaba bu gelişmelerden sonra ibrenin yönü Airbus 350’ye dönermi? Hep birlikte önümüzdeki günlerde bu soruların cevabını alacağız. Sizlerin yorumlarınız neler acaba?

Bu yazı 1003 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Mustafa Afak Yanç dedi ki:

    Herşeyden önce bilinmelidir ki, THY ile Boeing arasında imzalanan bir “kesin sipariş sözleşmesi” değil bir MoU (=Memorandum of Understanding”) veya LoI (=Letter of Intent”) belgesidir. Yani “sizden şu kadar adet kesin ve opsiyonlu, şu model uçak almayı planlıyorum…” şeklindeki bir talep mektubu. %100 kesin ve %100 bağlayıcı yönü yoktur; taraflar tek taraflı ya da karşılıklı olarak iptal etme hakkına sahiptir…

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV