amerika ve ingiltereden Sonra fransızlarda Karadeniz’de

Paylaş
 

amerika ve ingilizlerden sonra fransızlarda Karadeniz’de.

Hemen her gün Karadeniz’de istihbarat görevi yapan bir çok uçağın olduğunu, amerikalılardan sonra ingilizlerin de bir çok uçağı ile bölgede, özellikle Kırım ve Gürcistan çevrelerinde isitihbarat uçuşları yaptığını sizlerle BURADA daha önce paylaşmıştık.

Bu gün bunlardan daha ilginç bir trafik Karadeniz’deydi.

fransa hava kuvvetlerine ait bir KC135 tipi tanker uçak fransanın güneyinden kalkıp fransanın kuzeyinde bir süre havada turladıktan sonra almanya, avusturya, Macaristan ve Romanya hava sahalarını kullanarak Romanya’nın Karadeniz kıyısında bir süre turladıktan sonra geri döndü.

Resim

 

Defense-update gazetesinin haberine göre fransa hava kuvvetlerine ait KC-135 tipi tanker uçak Karadeniz üzerinde istihbarat görevi için kalkan ASTAC podu taşıyan fransa hava kuvvetlerine ait Mirage F1CR tipi uçağın yakıt desteği için bölgedeydi. Günden güne artan amerikan ve ingiliz istihbarat ve casus uçaklarının yanına bir de fransanın istihbarat uçakları böyelikle eklenmiş oldu. Uçaklar görevin ardından üslerine geri döndü.

 

fransız istihbarat uçağının izlediği tahmin edilen rota Cyber Diver tarafından böyle paylaşıldı.

Resim

ASTAC podu nedir?

ASTAC (Analyseur de Signaux TACTiques), F4 Phantom, Mirage F1 ve Mirage 2000 savaş uçaklarının gövdesi altında taşınmak üzere tasarlanmış olup, bir elektronik istihbarat (ELINT) ve genel durumu güncelleme ve elektronik savaş aracıdır.

ASTAC, yoğun elektromanyetik ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmıştır, yüksek hassasiyetli varış yönü tahmini sunar ve yakalanan sinyallerin yerini belirlemek için gelişmiş algoritmalar kullanır. Sinyal kaynaklarının temel parametreleri, kullanılan iletim tekniklerinden bağımsız olarak, herhangi bir elektromanyetik ortamda yüksek hassasiyetle ölçülür. Son yıllarda fransız Hava Kuvvetleri, ASTAC’ı farklı harekat salonlarında konuşlandırdı. Son olarak, Libya’da, fransız Hava Kuvvetleri Mirage F1CR’ler, Harmattan Harekatı sırasında onu desteklemek için taşıdı.

Bu yazı 361 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV