amerikadan İlginç F-35 Kararı : Ekipmanların Teslimatı İptal Edildi

Paylaş
 

amerika F-35 ekipmanlarının Türkiye’ye teslimini askıya aldı.

Reuters haber ajansında yer alan bilgilere göre amerikalı yetkililerin söz konusu askıya alma işleminin Türk yetkililere bildirdikleri açıklandı.

İsimlerinin gizli kalması koşuluyla konuşan yetkililer, bir sonraki sevkiyatta gönderilmesi planlanan eğitim ve teknik ekipmanların gönderiminin iptal edildiğini söyledi.

‘KARARDA TÜRKİYE’NİN S-400 ISRARI ETKİLİ’
Söz konusu iptal kararında Türkiye’nin S-400 alımındaki ısrarının etkili olduğu belirtildi.

amerika, Türkiye’nin S-400 alımının F-35’leri tehlikeye atacağını belirtirken, Ankara Rusya’dan S-400 alımı konusundaki ısrarını koruyor.

Daha önce yine Reuters’a konuşan bir Pentagon yetkilisi, Mart ayında yaptığı açıklamada Türkiye’nin S-400’ler konusundaki ısrarına karşılık olarak teslimatının durdurulabileceği çok sayıda F-35 ekipmanı bulunduğunu açıklamıştı.

PENTAGON YORUM YAPMADI
Öte yandan Pentagon’un, alınan bu son kararla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadığı belirtildi. Türkiye’ye F-35 teslimatı konusundaki nihai kararın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla vaşintonda düzenlenecek NATO zirvesinde alınması bekleniyor.

Ayrıca plana göre Mart ayında teslim edilip Luke Hava Üssü’ndeki karma eğitim filosuna katılması gereken iki F-35A’nın (18-0003 ve 18-0004; üçüncü ve dördüncü uçaklar) teslimatınında geciktirileceği gelen bilgiler arasında.

 

Bu yazı 479 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-35 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV