amerikadan Türkiye’ye F-35 Mektubu ” Programdan Çıkarırız”

Paylaş
 

amerika Savunma Bakan Vekili patrick shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yolladığı mektupta, gerilimde olan F-35/S-400 konusunda tansiyonu oldukça arttırdı.

amerika tarafından gönderilen mektupta, S-400 programının devamı durumunda Luke ve Eglin Hava Üsleri’ndeki Türk pilot ve bakım ekiplerinin eğitim programlarının 31 Temmuz’dan itibaren durdurulacağı, yeni ekiplerin gelmesine izin verilmeyeceği açıkça belirtildi. Bu mektuba Milli Savunma Bakanlığı da bir cevap verdi.

amerikanın mektubunun önemli başlıkları ve içeriği şöyle:

 Halen eğitim süreçleri devam eden 4 Türk pilotu (ikisi öğretmen pilot) ve 38 kişilik bakım ekibi, Luke ve Eglin Hava Üssü’ndeki eğitimleri erken bitiriliyor. Türk personel, 31 Temmuz 2019 tarihinden itibaren üslere giremeyecek.

 Türk Hava Kuvvetleri’nin ikinci ekibi için 34 kişilik bir grup oluşturulmuştu. Bu ekibin ABD seyahati durduruldu.

Türk yetkililerinin F-35 program ofisine girişinin de 31 Temmuz itibariı ile engellenecek. En yakın ortak toplantı olan 12 Haziran 2019’da gerçekleştirilecek F-35 ortak toplantısına Türkiye temsilcisi katılmayacak.

F-35 Programı’nda Türkiye’nin ciddi endüstriyel katkısı var. 2020’ yılından itibaren Türk şirketlerine yeni sipariş verilmeyecek. Bu işler alternatif kaynaklara kaydırılacak.

Rusya ile iş birliği yapan Türk savunma şirketleri CAATSA yani ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası kapsamına alınacak. Bu nedenle Türk savunma sanayi ciddi yaptırım altına girecek. Türkiye ekonomisi bundan etkilenecek.

Türk personelin Rusya’ya S400 eğitimi için gönderilmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. Eğer S400’leri alıyorsanız Türkiye’nin F35 programından çıkartılmasına yönelik bir planlama yapmamız gerekecek. Ama hala gidişatı durdurma şansınız var.” ifadeleri kullanılırken Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise:

İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Bu yazı 406 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-35 haberler s400
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV