ANA Boieng 787 Uçağının İnişinde İlginç Olay

Paylaş
 

Geçtiğimiz gün Japon hava yolu şirketi All Nippon Airways şirketine ait NH985 sefer sayılı Tokyo – Osaka seferini yapan içinde 118 kişi bulunan JA825A tescilli Boieng 787-8 Dreamliner tipi uağın pilotları iniş ile birlikte uçağın motor freni olarak tabir edilen thrust reverser isimli sistemi çalıştırdıklarında Trent 1000 serisi motorların bilinmeyen bir nedenden dolayı ikisininde stop ettiklerini farkettiler. Motor gücünden yoksun kalan uçak bir süre pist üzerinde ilerledikten sonra durmuş, pilotların yeniden motorları çalıştırma denemeleri başarısız olmuş ve 40 dakika sonra çeki aracının gelmesiyle pistten kaldırılabilmişti.

Uçaktaki yolcuların indirilmesinin ardından uçağın bakıma alındığı belirtildi. Yapılan kontrollerde motorlarda yazılım sorunu olduğu anlaşıldı.

Boeing tarafından çok uzun zaman önce yayınlanan bültenin, uçağın iniş yapmadan önce çok hızlı bir şekilde tam geri itme ( thrust reverser) seçmenin bir kombinasyon sonucu  geri itmenin hızlı bir şekilde devre dışı bırakılabileceğinin uyarısını içerdiği belirtildi. Boeing bu bülteni daha önce pilotlara ve bakım ekibine duyurduğunu açıklamıştı.

Bu bültene rağmen, başka bir faktörün bu olaya yol açabilmiş olma ihtimaline karşı  kapsamlı bir soruşturma tamamlandıktan sonra uygun bir açıklama yapılacağının altı çizildi.

Bu yazı 677 kere okundu.
Etiketler:
boeing 787 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV