Antalya Felaketinin Ardından

Paylaş
 

Geçtiğimiz Cumartesi (26 Ocak 2019) günü Antalya için gerçekten kara bir gün olarak tarihe geçti. Antalya genelini etkileyen yoğun yağış ve fırtına yüzünden gerçek bir felaket yaşandı. Öncelikle Antalya’ya geçmiş olsun dileklerimizi geç olsa da iletmek istiyoruz.

Sitemizin temasını ilgilendiren konuya değinecek olursak Antalya geneli fırtına ve çıkan hortumlardan etkilenirken bu olaydan etkilenen bir diğer bölge ise Antalya Havalimanı’ydı. Ülkemizin dışa açılan kapılarından biri. Yaz sezonunda neredeyse dakika başı inen kalkan uçaklarla oldukça yoğun bir trafiğe sahip olan havalimanımız. Paylaştığımız video ve fotoğraflarda Antalya Havalimanı’nı ortadan yararak geçen hortum yüzünden uçuşan tabelalar, kırılan koca koca elektrik direkleri, yerlerinden oynayan tonlarca ağırlıktaki uçaklar ve hatta devrilen merdivenler yan dönen tonlarca ağırlıktaki otobüsler.. Bir felaket filmi sahnesi gibi görüntüler izleyenlerin yüreklerini ağızlarına getirmeye yetmişti. Şükür ki gerçekleşen hortum nedeniyle can kaybı yaşanmadı. 12 yaralı ile atlatılan Antalya Havalimanı olayı hafızalarda yan dönen otobüsle yer edecek ve yıllarca hatırlanacak.

İşin ilginç yanı bütün bu olaylar olurken videoları izlediyseniz operasyon halen devam etmekte. Elbette hortum hadisesi önceden, dakikalar öncesinden tahmin edilemeyecek bir hava hadisesi çünkü bazen saniyeler içinde oluşup geçip gidiyor. Ancak hortumun habercisi olan şiddetli rüzgar ve yoğun elektrik yüklü bulutlar meydanın etrafını doldurmuş durumda.

Aşağidaki fotoğraf muhtemelen o günkü Antalya Havalimanı çevresindeki bir uçağın hava radarının ekranı. Ortadaki mor alanlar gerçek anlamda kıyametin koptuğu alanlar. Uçakların şansı bu hava radarının olması. Yetki pilotta. Havada ise yolcularının ve aracının emniyeti için istemezse bu meydana bu durumda yaklaşmaz inmez yada başka meydana yönelir. Yerdeyse yine yetki onda eğer yine tehlike görüyorsa yine emniyet için kalkmak istemez. Meydan da da aynı yada benzeri bir radarın olduğunu varsayarsak meydan otoritesinin ve alt birimlerinin de pilotların kararına benzer kararları verebilmesi gerekmekte, ya da hortum ve benzeri hadiselerde tecrübesizse ( çünkü daha önce karşılşılmayan bir durum elbette eğitimi alınıyordur ama eğitimle pratik bambaşka şeyler bunu hepimiz biliyoruz) gerekli eğitimin verilmesi şarttır. Gerekli örnek model sistem(ler)in kurulması elzemdir. Hazır yeri gelmişken : Radar ile gözlenilen hava sisteminin hızlı yaklaşması ile ilgili ikaz sistemleri Avrupa ve Amerikada devreye giriyor, bu sistemlerin büyük meydanlarımızda, özellikle Antalya gibi açık deniz kıyısındaki meydanlarımızda mesela örnek olarak Trabzon, Ordu, Rize, Yeni İstanbul meydanlarında bu sistemlerin olup olmadıklarını bir amatör meraklı olarak bilmiyoruz ama gerekli olduğu tartışılmaz bir gerçek olduğu bu olayla ister istemez ortaya çıktı. Bunu da yeri gelmişken eklemek istedim.

Hal böyleyken bu olay olurken videolarda da izlediğiniz üzere havalimanında hala operasyon devam etmekte. Uçakların yanında personel çalışmakta uçaklara merdivenler dayanmış vaziyette ve diğer ekipmanlar uçakların etrafında. Ki çoğu uçağın zarar görmesi de bu yüzden tehminimce. Çünkü uçaklara çarpanlar bu ekipmanlar. Şans eseri o anda yolcu, yakıt yada bagaj olan bir uçak yok o bölgede. Olan araç gereçlerde savrulup uçaklara çarptı zaten. Ya da iniş yada kalkış yapan bir uçağa denk gelmedi o hortum. Yoksa 10 saniyelik olay gerçek bir felkete dönüşebilirdi. Ve yine büyük şans ki kış sezonu gibi trafiğin yoğun olmadığı bir zamana denk geldi. Yukarıda da bahsettiğim üzere gerçekten ucuz atlatılmış bir felaketti Antalya Havalimanı’nda yaşanan.

Bu gibi felaketler ülkemizde son yıllarda sıklıkta olmaya başladı. Bundan sonra da olacaktır olmayacağının garantisi ne yazık ki yok. Evet belki bu konuda havalimanı otoriteleri tecrübesizdir bu kabul edilebilir çünkü benzeri olay daha önce belki de hiç bir havalimanımımızda yaşanmadı. Bu yaşanan belki de ilkti. Ancak Antalya’da o gün olanlar ileriki günlerde yaşanacak olanlara ders niteliğindeydi. Peki ne yapılabilir? Bundan sonra bu olayların sık yaşanacağını varsayarsak hortum ve fırtınalar ile yaşamaya alışmış yada yaşayan ülkelerin havalimanlarının korunma yöntemlerinden model çıkartılıp uygulanabilir. Burada yine maliyet işin içine girecektir Belki ayda yılda bir olacak belki de hiç olmayacak bir hadise için o kadar para harcanır mı diye soracak olanlar olacaktır elbet. Cevabım evet harcanır olacak. Her yıl gitgide büyüyen ve sayısı çoğalan hortumlarla ancak bu şekilde başedilebilir şahsi fikrim. Dünyada bir örneği yoksa da bu sistem kurulup olası kazaların önüne geçilebilir. Ya da en aza indirgenebilir. Burada anlaşılacağı üzere bütün yük muhtemelen havalimanı otoritesinde olacaktır. Çünkü böylesi durumlarda karar yetkisi sadece onlarda olduğu için bütün yük onların omuzlarına binmekte. Verilecek karar belki de bazı hayatları kurtaracak felaketi önleyecek. Bu olayda neden bir karar verilmedi diyecek olanlar için cevabımı ise paragrafın başında verdim.

Son olarak biz amatör havacılık meraklıları tabi ki yöneticilere akıl vermek gibi bir niyetimiz yok sadece tavsiyelerde bulunabiliriz. Konunun uzmanları gerekli çalışmaları zaten belki de yapıp kendilerine sunacaklardır. Bir uyarı ve ders niteliğinde gelip geçen olaydan ders çıkarılması adına sizlerle bu yazıyı paylaştım. Göklerdeyiz.net ailesi ve Havacılık Meraklıları facebook grubu adına Antalya’ya özellikle Antalya Havalimanı’na geçmiş olsun dileklerimizi iletir bu tarz olayların bir daha yaşanmamasını temenni ederiz.

Antalya Havalimanı’nda Uçaklar Hasar Aldı

Video – Antalya Havalimanı’nda Otobüs Devrildi

 

Bu yazı 592 kere okundu.
Etiketler:
antalya haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV