Antonov An124’ü Yeniden Üretecek

Paylaş
 

Daha önce sizlerle Türk Hava Kuvvetleri’nin ağır nakliye uçağına ihtiyacı var mı? konulu yazımı sizlerle BURADA paylaşmıştım. Şimdi de konun devamı ve Türkiye için fırsat niteliğindeki haberi sizlerle paylaşıyorum.

Ukrayna devletine ait havacılık şirketi Antonov, ağır nakliye uçağı An-124 Ruslan’ın imalatına yeniden başlıyor. İlk uçağın montajına 2019 yılı sonunda başlanması hedefleniyor.

Antonov’un yeniden An-124 imalatına başlayacağı bilgisi Ukrayna devletine ait savunma ve havacılık şirketi Ukroboronprom’un yöneticisi Sergei Omelchenko tarafından bir televizyon programında açıklandı. Omelchenko, Ukroboronprom çeşitli şirketlerle alt sistem tedariğinin sağlanması için görüşme halinde olduğunu açıklarken yeni imal edilecek uçaklar için Rusya’dan parça veya sistem temin edilmeyeceğini söyledi.

Omelchenko “Tüm elektronik sistemleri tamamlama noktasında son aşamadayız, umuyoruz ki bu sistemler Antonov mühendislik ve tasarım ekiplerince uçağa uygun hale getirilecektir, ilk uçağın montajına bu yıl başlamayı planlıyoruz.” dedi.

Omelchenko ayrıca Antonov ve Boeing’in alt markası Aviall ile An-148/158/178 bölgesel yolcu uçaklarının imalatı için anlaşma imzaladığını söyledi. Aviall ile yapılan anlaşma kapsamında An-148/158 ve 178 uçaklarının seri üretimi için parça desteği ve satış sonrası teknik destek sağlanacak.

NATO AN-124 ANLAŞMASINI UZATTI

An-124 NATO’ya doğrudan hizmet veren en büyük nakliye uçağı konumunda. Hala sivil ve askeri birçok ağır nakliye görevi için kullanılan uçak için NATO, SALIS programı kapsamında yaptığı kiralama anlaşmasını 2021 yılı sonuna kadar uzattı. SALIS programı kapsamında, NATO üyesi ülkelerin ağır nakliye ihtiyaçları için Antonov Hava Yolları tarafından kiralanan iki adet An-124 tipi uçak ile sağlanıyor.

RUSYA İLE ÜRETİM GÜNDEME GELMİŞTİ

2014 yılında Ukrayna ve Rus makamları An-124 uçaklarının yeniden imalatı için anlaşmaya varmıştı. Ancak Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin başlattığı hareket sonrası geriler ilişkiler nedeniyle bu plan çöpe atılmıştı.

 

Kaynak: bağımsız havacılar
Bu yazı 770 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV