Askeri Havacılıkta Önemli Adım

Paylaş
 

Alp Havacılık’tan, T-70 Türk Genel Maksat Helikopteri için İlk Teslimatt yapıldı.

Alp Havacılık, Tusaş’a T-70 Türk Genel Maksat Helikopteri  için ürettiği dinamik komponent ve iniş takımlarını ilk teslimatlarını, 15 Ocak 2020 günü, Eskişehir’de düzenlenen törenle gerçekleştirdi.

Törene; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcıları Serdar Demirel, Harun Çelik ve Celal Sami Tüfekçi, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Tümgeneral İsmail Günaydın, Milli Savunma Bakanlığı 1’nci Hava Bakım Fabrika Müdürü Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’nin yanı sıra yerli ve yabancı birçok firmanın da üst düzey yöneticileri katıldı.

Törende, sırasıyla; Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir birer konuşma yaptı.

Alpata, konuşmasında, Alp Havacılık bu teslimatla birlikte yeni bir boyuta ulaştığını belirtirken, Prof. Dr. Demir de büyük savunma şirketlerinden “çınar olurken, nice fidanları büyütmelerini” istediklerini belirtti ve Alp Havacılık’tan da bu yönde çalışmalar beklediklerini vurguladı.

Alp Havacılık T-70 tipi helikopterin hangi parçalarını üretiyor?

Dinamik Komponentler Projesi kapsamında, Helikopter Rotoru ve Ana Dişli Kutusu Bütünü, Ara ve Kuyruk Dişli kutuları yer alıyor. Bu ürünlerin fonksiyonel testleri de Alp Havacılık tesislerinde kurulan ve kalifikasyonları tamamlanan test standında gerçekleştiriliyor.

İniş Takımları Projesi ile T-70 helikopterlerinde kullanılacak olan Ana ve Kuyruk İniş Takımlarının, tüm mühendislik, imalat, özel proses, montaj ve test faaliyetleri Alp Havacılık bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Her iki proje için üretim, montaj ve test gereksinimlerini kapsamlı bir şekilde inceleyen şirket; takım, aparat, ölçü aleti, detay parçalar ve benzeri ihtiyaçların tasarım ve üretimi faaliyetlerinde yurt içi kaynakların kullanımına da özen gösterdi.

Bu yazı 413 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV