ATAK Mildar’a Kavuşuyor

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu / Yerli üretim milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı Helikopter-MİLDAR’ın (Helikopter Milimetre Dalga Radarı) kabul işlemleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) heyetince başarıyla tamamlandı.

Meteksan Savunma’nın, “Hava Platformları İçin Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi” kapsamında yaptığı radar, önemli bir sınavı başarıyla geçti.

Bir süredir T129 ATAK helikopteri üzerindeki uçuş testlerinde performansını ortaya koyan Helikopter-MİLDAR’ın kabulü, SSM Kabul Heyeti tarafından yapıldı.

Helikopter-MİLDAR, Türk Silahlı Kuvvetlerine, elektro-optik sistemlerin performanslarının zayıfladığı hava koşullarında yüksek performans gösterme, elektro-optik sistemlerin hedefe yönlenmesinde ve silah angajmanında zaman kazanma, alçak irtifa ve düşük görüş şartlarında pilota pozisyon farkındalığı kazandırma gibi önemli operasyonel avantajlar sağlayacak.

Bundan sonraki süreç Helikopter-MİLDAR‘ın, T129 ATAK helikopteri üzerindeki nihai yerinin kararlaştırılmasıyla silah sistemlerine entegrasyon ve seri üretim faaliyetlerinin başlaması bekleniyor.

Helikopter-MİLDAR’da kullanılan ara yüz ve yazılımlar, radarın başka helikopterlere de entegrasyonuna imkan veriyor.

Yüksek yerlilikle ve milli tasarım ile Longbow’da göre daha avantajlı olan 12 km’lik radarımız Atak’ın kanat altında bulunacağı tahmin edilmekte.

Helikopter-MİLDAR’ın özellikleri

“Hedef tespit takip” ve “arazi profili oluşturmak” gibi iki temel fonksiyonu bulunan Helikopter-MİLDAR’ın sahip olduğu özellikler şöyle:

– Hedef tespit takip fonksiyonu

– Çoklu hedef tespiti

– Yavaş ve hızlı tarama

– Yüksek açısal ve menzil çözünürlüğü

– Yavaş tarama modunda hedef tespit ve takip için 12 kilometre menzil

– Düşük hacim, ağırlık ve güç ihtiyacı

– Gerçek zamanlı ARPO görüntüsü

– 2,5 kilometre menzilde arazi profili oluşturma

– Seyrüsefer desteği

ayrıca Meteksan tarafından  yapılan açıklamada MİLDAR’ın İHA’lara monte edilmesi için çalışmalara başlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Anadolu ajansı

Bu yazı 962 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV