Atatürk Havalimanı’na İnen Beyaz A330 Hangi Şirketin?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Atatürk Havalimanı’na bu gün (02.12.2017) beyaz renkli üzerinde hiç bir logo ve işaret olmayan beyaz bir airbus 330 tipi uçak indi. OE-IEK tescilli 509 seri nolu Airbus 330-243 tipi uçak uçakların depolandığı Tucson – Marana Havalimanı’ndan kalkmış ve Bangor’a inmiş. Bangor’dan da kalkarak İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelmiş. Peki bu uçak hangi şirketin?

Uçak kira şirketi Avolon’a ait olan 15 yaşındaki uçağın geçmişine baktığımızda uçak 2003 yılından 1012 yılına kadar Emirates şirketinde çalışmış. Sonra Emirates bu uçağı filodan çıkarmış. Uçak 2015 yılında Hong Kong Aviation Capital (HKAC) şirketine geçmiş ve 2016 yılında da Avolon şirketine gelmiş.

Gelelim uçağın hangi şirket için geldiği konusuna. İlk ihtmal olarak aklıma  Türk Hava Yolları geldi. Ancak henüz Türk Hava Yolları’ndan böyle bir haber yada bilgi paylaşılmadı. Zaten THY yaz başında İntrepid uçak kira şirketinden 7 adet uçak kiralamıştı. Bir yandan da 15 yaşındaki uçak ile Türk Hava Yolları’nın ilgileneceğini ve ihtiyacı olacağını sanmıyorum. Çünkü İntrepid’den kiralanan uçaklar yeni uçaklardı. Sizlerle o günlerde konuyu  BURADA paylaşmıştık.

2. İhtmal uçak Onur Air şirketine geliyor olabilir. Geçtiğimiz günlerde Onur Air eski 3 adet A330 tipi TC-OCA, TC-OCD ve TC-OCC tescilli Aercap uçak kira şirketinden kiraladığı uçakları filodan çıkarmıştı. Filodan çıkan uçakların yerine bu uçak Onur Air ‘ gelmiş olabilir. Şahsi fikrim bu yönde. Bir kaynakta rastladığım bilgiye göre de eğer bu uçak Onur Air’e geldiyse tescilinin de TC-OCN olması kuvvetle muhtemel.

3. İhtmal ise AtlasGlobal. AtlasGlobal Atlasjet olduğu zamanlarda Airbus 330 tipi uçağı filosunda bulundurmuş ve Onur Air gibi o da 330tipiuçaklarını kiralık olarak bazı şirketlere kiralamıştı. .Ancak ismini Atlasglobal olarak değiştirdikten sonra filosunda bu uçaklarla hiç operasyon yapmadı. Ve otip uçakları filosundan çıkardı. . Dolayısıyla bu uçağın AtlasGlobal şirketine gelmediğini söyleyebiliriz.

Önümüzdeki günlerde uçağın bu şirketlerden birine mi  yoksa bakım yada başka bir faaliyet için mi geldiğini öğreniriz.

Uçağı, İstanbul Atatürk Havalimanı’na inişinde havacılık fotoğrafçısı Alp Akbostancı beyefendi bizler için özel olarak böyle görüntüledi:

Bu yazı 1903 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV