avrupa Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi – 1

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ve ilgi gören Rus Jet Uçakları Kronolojisi ve amerikan Jet Uçakları Kronolojisi konularının ardından sizlere bu kez avrupa Üretimi Jet Uçakları Kronoloji konusuya beraberiz. Yine diğer konular gibi en en eskiden yeniye doğru gideceği ama önce isterseniz amerikan ve Rus Jet Uçakları Kronolojisi konusunu hep beraber hatırlayalım: TIKLAYINIZ

Soğuk savaş döneminde Rusya – amerika ve avrupa tabir yerindeyse birbirleri ile uçak tasarım yarışına girmiş ve gerçekten her geçen yıl birer ölüm makineleri haline gelen savaş uçakları meydana çıkmış. Dünya savaşlarının ardından jet dönemine giren askeri ve sivil havacılıkta jet uçakları artık özellikle orduların vazgeçilmezlerinden olarak yıllar geçtikçe her anlamda gelişmeler göstermiş. Sizlerle 3 bölümlük yazı dizimizde savaş uçaklarının üreticilerine göre yıllar geçtikçe nasıl geliştiklerini anlatan resimli kronolojiyi paylaşacağız. Bakalım avrupa bu süreçte neler üretmiş neler ortaya koymuş :

avrupa jet uçakları ile ikinci dünya savaşında tanıştı. almanya nazilerinin 1944 yılında ürettiği Messerschmitt Me262 avrupa üretimi ilk jet uçağı olarak göklerdeydi.

 

Aynı yıl ingilizlerde bir jet uçağı üzerinde çalışmış ve onu piyasaya çıkarmışlardı. 1944 yılının bir diğer ilk jet uçağı Gloster Meteor‘du.

 

1945 yılına geldiğimizde alman nazi üretimi Messerschmitt’in ardından almanlar yine sahnedeydi bu kez Heinkel He162 ile. Heinkel He 162 tipi uçağın motorları diğer uçaklar gibi kanat altında değil çok değişik bir tasarım ile kanatların üzerindeydi.

1946 yılına gelindiğinde ingilizler büyük bir atılım yaparak de Havilland DH.100 Vampire ve de Havilland DH.100 Sea Vampire modellerini piyasaya çıkarmışlardı. İlginç tasarıma sahip uçağın Sea Vampire modeli uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahipti. Bu uçağın Vampire modeli günümüzde Rahmi Koç Müzesinde sergilenmektedir. TIKLAYINIZ

4 yıllık bir sessizlikten sonra günümüzde çoğunlukla otomobil markası olarak bilinen İsveç’li Saab Saab 21 tipi uçakla yarışta bende varım diyordu. Uçak tasarım olarak DH.100 Vampire tipi uçağa benziyordu.

Saab ardı arkasına üretimler yaparak piyasayı ele geçirmek için elinden geleni yapmaktaydı .  ilk ürettiği uçaktan tam 1 yıl sonra Saab bu kez Saab 29 Tunnan ile yine sahnedeydi. Artık jet uçaklarının avrupa modellerinini şekiller oturmaya başlamış uçaklar klasik görünümden daha modern görünüme kavuşmuş ve aerodinamik olmaya başlamıştı.

1951 yılında İsveç’liler çalışırken fransızlarda boş durmamış yarışta bizde varız demişlerdi. fransız uçak üreticisi Dassault’ta Dassault M.D. 450 Ouragan ile yarışa katılmıştı.

1951 yılında piyasa iyice kızışmıştı. Saab ve Dassault’un piyasaya girmesiyle canlanan piyasa ingilizlerin de Havilland DH.112 Venom / de Havilland DH.112 Sea Venom modelleri ile kızışan piyasayı daha da kızıştırmıştı. Uçak 1946 üretimi DH.100 Vampire modelinin daha gelişmiş haliydi. tasarım olarak aynı  fakat daha güçlü bir motora sahipti . Sea Venom bir önceki modelde olduğu gibi uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahipti.

Ve yıl 1953 ingilizler artık piyasayı ele geçiriyor  ve Hawker Sea Hawk ile kızışan piyasaya yeni bir soluk getirmişti. Adından da belli olacağı üzere Hawker Sea Hawk uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahipti.

avrupanın jet uçak piyasası ve uçakların tipleri ve özellikleri artık şekillenmeye başlamıştı.

Devamı Gelecek.

 

 

Bu yazı 826 kere okundu.
Etiketler:
askeri
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV