avrupa Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi – 2

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ve ilgi gören Rus Jet Uçakları Kronolojisi ve amerikan Jet Uçakları Kronolojisi konularının ardından sizlere bu kez avrupa Üretimi Jet Uçakları Kronolojisi konusuya beraberiz. Yine diğer konular gibi en en eskiden yeniye doğru gideceği ama önce isterseniz amerikan ve Rus Jet Uçakları Kronolojisi konusunu hep beraber hatırlayalım: TIKLAYINIZ

Soğuk savaş döneminde Rusya – amerika ve avrupa tabir yerindeyse birbirleri ile uçak tasarım yarışına girmiş ve gerçekten her geçen yıl birer ölüm makineleri haline gelen savaş uçakları meydana çıkmış. Dünya savaşlarının ardından jet dönemine giren askeri ve sivil havacılıkta jet uçakları artık özellikle orduların vazgeçilmezlerinden olarak yıllar geçtikçe her anlamda gelişmeler göstermiş. Sizlerle 3 bölümlük yazı dizimizde savaş uçaklarının üreticilerine göre yıllar geçtikçe nasıl geliştiklerini anlatan resimli kronolojiyi paylaşacağız. Bakalım avrupa bu süreçte neler üretmiş neler ortaya koymuş hep beraber görelim :

avrupa jet uçakları kronolojisi 1. Bölüm için TIKLAYINIZ

50’li yıllar havacılık konusunda özellikle jet uçaklarının gelişminde çok hızlı gelişmelere sahne olmuştu. avrupa üretimi jet uçaklarının başında da belirttiğimiz üzere uçakların yapıları, motorları ve hatları oldukça değişmiş ve değişmeye de devam etmekteydi. yıl 1954 ingiltere Supermarine Swift ile bir atak yapmıştı.

Aynı yıl içinde ingiltere ikinci uçağı olan Hawker Hunter ile yine sahnedeydi. ingilizler ülkelerin kaderini hem ekonomik hemde olsaı bir savaşta  askeri açıdan belirleyecek olan jet uçaklarının imlatında yer edinmeye çalışıyordu. 1954 yılında iki model uçakla kendini göstermişti.

1955 yılına geldiğimizde fransız Dassault şirketi ingilizlere bu sektörü kaptırmak istemiyor ve Dassault MD452 Mystere II ve Dassault MD 454 Mystere IV ile piyasada tutunmaya çalışıyordu.

1 yıllık aradan sonra ingilizler yine piyasadaydı. 1956 yılında ingilizler Gloster Javelin ile yine ortaya çıkmışlardı.

Son olarak 1951 yılında isveçli uçak şirketi olan Saab iki model ile piyasaya girme çabasındaydı. Ancak 5 yıl hiç ses çıkarmayan Saab 1956 yılında Saab 32 Lansen ile yine ortaya çıkmıştı.

ingilizler artık seri üretime başlamıştı. Diğer modelleri piyasaya sürerken yeni modeller üzerinde çalışıyor ve geliştirdiği uçakları piyasaya sürüyordu. 1957 yılında uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip Supermarine Scimitar ile yine piyasaya çıktılar.

fransızlar 1955 yılında Dassault ile ortaya çıkmışlardı. Ancak Dassault dışında SO-4050 Vautour ile yine sahnedeydiler.

fransızlar aynı yıl içinde Dassault üretimi Mystere serisinin en yeni modeli olan Dassault Super Mystere ile sektördeki yerlerini perçinlemek istiyorlardı.

1958 yılı çok herketli geçiyordu. Bilinen şirketler yeni modellerini piyasaya çıkarıyordu. Günümüzde otomobil markası olarak bilinen italyan Fiat şirketi de jet uçakları üretiminde Fiat G.91 model uçağı ile bende buradayım diyor ve ilk uçağını piyasaya çıkarıyordu.

50’li yıllar sona ererken piyasada oldukça hareketlenmiş ve ortam kızışmıştı. Çünkü üreticiler çoğalmış hepsi kendi uçağın satabilmek için çeşitli geliştirmeler iyileştrimelr peşindeydi. Çünkü günümüzde olduğu gibi o zaman da en iyi en çok satacaktı.

1959 yılına gelindiğinde ingilizler Folland Gnat ile yine sahneye çıkmışlardı.

1959 yılı ingilizlerin yılıydı. Uzun süredir sesi solğu çıkmayan de Havilland yine sahneye çıkarak de Havilland DH.110 Sea Vixen tipi uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip uçağı ile piyasada tutunma çabası gösteriyordu.

ingilizler piyasayı kaptırmamaya kararlı gözüküyorlar arka arkaya uçaklar tasarlayıp piyasayı ellerine geçirmeye çalışıyorlardı. 50’li yılların son uçağı yine ingilizlerden geliyordu. 50’li yılların son uçağı English Electric Lightning  piyasaya çıkıyor ve 60’lıyıllar için jet uçakları piyasasında önemli bir alt yapı oluşuyordu. Zira 10 yıllık süreçte uçakların kabiliyetleri, özellikleri, motorları, teknolojileri yapıları herşeyi değişmişti. Değişmeye ve gelişmeye devam ediyordu.

1960’lar gelecek bölümde. Devam Edecek.

 

Bu yazı 812 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV