B-52 Bombardıman Uçağı Akdeniz Üzerinde

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde oldukça sert tartışmalara sahne olan güney Akdeniz üzerinde görev uçuşu icra eden amerika hava kuvvetlerinin U-2 casus uçağı ve AWACS erken uyarı uçaklarının haberlerini sizlerle BURADA ve BURADA paylaşmıştık.

Bu gün ise bölgenin dahada ilginç bir misafiri vardı.

amerika hava kuvvetlerine ait 60-0024 kuyruk numaralı Boeing B-52H Stratofortress tipi bombardıman uçağı MYTEE51 uçuş kodu ile Akdeniz üzerinde bölgeye doğru seyir halindeydi. Süper güç deyimini elinde tutan ülkelerden özellikle amerika ve Rusya böyle sıcak tartışmaların olduğu bölgelere yakın üslere strateji olarak çoğu zaman taktik hava kuvvetleri özel uçaklarını göndermekte. B-52 bombardıman uçağının nereye gittiği hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme:

Uçak Ürdün üzerinde yakıt ikmali yaptıktan sonra yine Akdenize doğru seyrine devam etti.

Resim

Bahsi geçen uçağın amerikada bulunan Barksdale Hava üssünden kalktığı ve yaklaşık 30 saat süren bir Eager Lion 19 isimli eğitim uçuşu için bölgede olduğu, yapılan eğitimin ardından Ürdün üzerinde yapılan yakıt ikmalinin ardından uçağın tekrar üssüne döndüşü belirtildi.

Eager Lion, 2010’dan beri Ürdün’de her yıl düzenlenen iki haftalık çok uluslu bir askeri tatbikattır. ABD Savunma Bakanlığı tarafından organize edilmektedir. Ürdün, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Pakistan, Birleşik Devletler de dahil olmak üzere 2015 yılında uygulamaya 18 ülke katılmıştır.

Bu yazı 906 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV