Bakım Yapılan Uçağın Motoru 4 Uçağa 4 Teknisyene Zarar Verdi

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – amerika hava kuvvetlerine ait Georgia’da bulunan Robins Hava üssünde 19 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen olayda aynı filoya ait 5 uçağın olay sonrası zarar gördüğü ve 4 askerin yaralandığı belirtildi.

461. ve 116. Hava Kontrol Kanadı personelinin bakım yaptığı Northrop Grumman  E-8C Joint Surveillance Target Attack Radar System (JSTARS) (yani Ek Gözetim Hedefli Saldırı Radar Sistemi Platformu) uçağının motorlarından biri bakım sonrası yapılan test sırasında sorun yaşadı ve motordan dağılan parçalar etrafa saçılarak park poziyonundaki 4 adet uçağa zarar verdi ve bakım teknisyenlerinden 4 tanesini yaraladı.

19 Aralık 2017 günü gerçekleşen olaydan sonra bakım ekibinin hasarlanan 4 uçağı noel tatilinden önce faal duruma getirmeye çalıştıkları olayın soruşturulmasının ise 28 Aralık 2017 günü başladığı belirtildi. Hafif yaralanan personelin ise standart prosedür gereği sağlık kontrolünden geçirildikten sonra taburcu edildiği bilgisi paylaşıldı.

E-8C, havadan savaş yönetim, komuta ve kontrol, istihbarat, gözetim ve keşif platformudur. E-8C, operasyonel görevini yerine getirmek için gerekli olan radar, iletişim, operasyonlar ve kontrol alt sistemleri ile kapsamlı bir şekilde yeniden üretilmiş ve modifiye edilmiş bir Boeing 707-300 serisi ticari uçaktan geliştirilmiştir. Birincil görevi, saldırı operasyonlarını ve hedeflemeyi desteklemek için yer gözetimi sağlamaktır. JSTARS filosu, 16 E-8C uçağı ve bir E-8A eğitim uçağından oluşmaktadır. Ayrıca 116. ACW (Hava Kontrol Kanadı) JSTARS ekibi, E-8C ve Joint STARS misyonunu işleten tek birimdir.

 

 

Bu yazı 713 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV