Başka Ülkede Spotter Olmak – Rusya

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Ülkemizde yeniyeni gelişmeye başlayan spotterlik ( havacılık fotoğrafçılığı ) bakın yurtdılında başka ülkelerde nasıl yapılıyor. Bu yazımda Rusya – Moskova Havalimanı’nda icra edilen bir spottetrlik etkinliği fotoğraflar ile gösterilmiş. Havacılık ve uçak meraklıları uçaklara ne kadar yakın. İstedikleri açıdan çalışan uçakların aralarında gezinerek dokunarak o atmosferi yaşayarak fotoğraf çekmenin zevkini yaşıyorlar. Hemde gece. Bırakın gündüzü.. Elbette ülkemizde bu kareleri görmek en azından şimdilik mümkün değil gibi gözüküyor.  Biz havacılık fotoğrafçıları havaalanları kenarlarında  ( neden yasak onuda bilmiyoruz ) kaçak göçek fotoğrafları çekerken yakalanmaktan korkarak, bunları aşmış ülkelerde bakın uçak fotoğrafçıları ne kadar kolay çekiyor. Elbette hassas olunan bu günlerde güvenlik zafiyeti olmaması için gerek güvenlik güçleri, gerek havaalanlarının güvenlikleri ellerinden geleni yapıyor. Bizlerde bu konuda kendilerini destekliyoruz. Ancak gönül rahatlığı ile de fotoğraf çekmenin zevkini yaşamak istiyoruz.

Öneri sunacak olursak: Bu şekilde fotoğraf etkinliği yapılan etkinliklerden bir model çıkartılarak ayların belli günleri belirlenmiş kişilerin belirlenmiş yerlerden trafiğe, yer operasyonlara engel olmayacak şekilde yer gösterlerek o atmosferi yaşayarak fotoğraf çektirilebilinir mesela.  Bizlerde havacılık meraklısı olarak uçaklara o kadar yakın olmanın heyecanını yaşayalım uçakları yakından görüp fotoğraflarını çekebilelim. İşte Rusyadan o fotoğraflarla sizleri başbaşa bıarkıyorum.  Özenmedik desem yalan söylemiş olurum. Bizlerde inşallah bir gün bu kareleri ülkemizde görürüz. Kimbilir…

Fotoğraflar Marina Lystseva englishrussia.com

Bu yazı 1273 kere okundu.
Etiketler:
fotoğraf genel
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Hasan Küçük dedi ki:

  Yorum yayınlanacak mıdır bilinmez fakat,

  Ozellikle İstanbul özelinde ve diğer adı geçen büyük havalimanları için fotoğraf çekmeye bir engel yok. Bu biraz da insanlardan kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum. Oturdukları yerden ”spotter terası” istemek çok basit ama baktığın zaman daha istanbul’a gelip fotoğraf çekmemiştir. Sen önce istanbul’a gel, bir kaç fotoğraf çek, ondan sonra teras da istersin, özel alan da istersin özel koruma da istersin.

  Böyle kendilerine ”spotter” diyen şahısların herhangi bir siyasetçiden farklı olduklarını göremiyorum ne yazık ki. Konuşmak yerine biraz üretim yaptıktan sonra bazı şeyler isteyebilirler.

  Laf söylemek isteyende laf çok her zaman böyledir, ama icraata gelince konu kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV