Bayraktar İşaretledi ATAK ve Savaş Uçakları Vurdu

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Terör örgütlerine karşı dün başlatılan operasyonda Bayraktar insansız hava aracının tespit ettiği ve lazerle işaretlediği hedefler Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları ve T129 ATAK Helikopterleri ile vuruldu. Operasyonda bölücü terör örgütüne kayıplar verdiren operasyonda ilk kez Milli İHA’nın tespit ettiği ve lazerle işaretlediği terör hedeflerini, milli helikopter ATAK, milli Cirit füzesi ile imha etti.

Teröristle mücadelede aktif rol oynayan Bayraktar insansız hava araçları keşif ve gözetlemenin yanı sıra Roketsan ürünü 22,5 kilogram ağırlığındaki yarı aktif lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor.

Sınıfının en iyisi

12 metre kanat açıklığı, 650 kg kalkış ağırlığına sahip sınıfının en iyi insansız hava aracı olarak kabul edilen Bayraktar, sistem ve alt sistem bazında dünyada ilk kez geliştirilen birçok teknolojiye sahip. Otomatik olarak taksi, kalkış, seyir ve harici destek olmaksızın iniş ve park yapabilen 3 yedekli uçuş kontrol sistemi dünyada ilk kez Bayraktar Taktik İHA’sında kullanıldı.

Milli ve özgün olarak geliştirilen kritik elektronik ve yazılım bileşenleri arasında:
– 3 Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi
– Görev Bilgisayarı
– Pitot Statik Sistemler
– Servo Kontrol ve Aktüatör Birimleri
– Hava Veri Kayıt Cihazı
– Akılı Batarya Birimleri
– Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri
– Ataletsel Ölçüm Sistemi
– Elektrik Güç Kontrol Ünitesi
vb. kritik aksamlar yer alıyor.

Kaynak: savunma ve teknoloji

 

Bu yazı 842 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV