Bir Yolcunun Gözünden THY Boeing 787 Dreamliner

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde TC-LLA ve TC-LLB tescilli ilk iki adeti teslim edilen ve bu yıl 6 adet teslim edilmesi beklenen Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçaklar ticari seferler başladı. İlk ticari sefere başlayan TC-LLA tescilli uçağın ilk seferinde havacılık fotoğrafçısı (spotter) Kaan Bozkurt’ta vardı. Kaan Bozkurt Turkish Planspotter twiter hesabında uçak fotoğrafları çekip paylaşıyor. Kaan  çeşitli şirketlerin Boeing 787 tipi uçakları ile daha önce yapmış olduğu yolcuklar ile THY’nın Boieng 787’sini karşılaştırdı. İşte o karşılaştırma yazısı:

Herkese merhaba! İlk defa uzun Tweet dizileri halinde paylaşım yapıyorum. Devamı gelecektir. Konumuz THY’nin filosuna yeni eklediği Boeing 787-9 Dreamliner. Genel olarak bu Tweet dizisinde ele alacağım 3 konu var:
1)Koltuk kalitesi
2)THY ve B787 hakkında kısa bilgiler
3)Diğer havayolları ile kıyaslama.

Özellikle 1 yıl içinde çok fazla havayolu ile uçma şansım oldu. United, Air Canada, Austrian, Iberia ve daha niceleri. Hepsinde farklı sınıfları ve koltukları denedim. Haftaya Katar ve daha sonra Singapur Havayolları’nı deneyeceğim.
(Air Canada B777-300ER). Tüm bu uçuşlardan ve incelemelerden sonra çıkan sonuç: THY’nin 787’si şuana kadar gördüğüm en zayıf business koltuğuna ve en iyi ekonomi koltuklarına sahip. Neden ve nasıl mı? Haydi başlayalım. Boeing 787’nin en önemli özelliği ve Boeing’in pazarlamada vurguladığı bir konu var. Uzun menzili ve güçlü yakıt tasarufu sayesinde hat açıcı bir uçak olması. Yani daha önce uçulmamış yeni rotalar eklemesi. 8 yılda 230’dan fazla hat açmış. Muazzam bir sayı bu!

Camları çok büyük ve ilginç bir özelliği var. Güneşlik bulunmuyor, yani içeriye gelen ışığı mekanik olarak ayarlamıyorsunuz. Hemen camın altında bulunan tuşlarla 5 farklı güneş ışığı filtresiyle pencereleri ve ışığı ayarlayabiliyorsunuz. Kısacası Boeing 787 yolcularına gerçekten çok iyi konfor sağlayan bir uçak. Şuana kadar ki sipariş sayısı 1500’e yakın. Devamı mutlaka gelecektir. 787-9 ise 787-8 ve 787-10 arasından en çok siparişi almış uçak. Geçelim THY’ye. Türk Hava Yolları bu uçakla temel amacı hem yeni hatlar açmak hem de uzun hatlarda Airbus A330’ların yerini almak. Vaşington, Denpasar, Meksika Şehri, Cancun, New York ve Atlanta rüya uçağın uçacağı bazı hatlar. İleride bence THY bu uçağı Newark hattında da kullanacak. Türk Hava Yolları bu uçaktan 25 adet sipariş etti ve bu sene 6 tanesi filoya katılacak. Ekonomi koltukları Türk tedarikçiler tarafından yerli ve milli imkanlarla üretildi ve 3-3-3 koltuk sıralamasına sahip. Business sınıfı ise Singapur Havayolları’nın (sol) B787-10’da kullandığı bölgesel koltuklarla hemen hemen aynı. Onlar bu uçakları Okyanusya ve Uzak Doğu içinde kullanıyor. Biz ise uzun hatlarda kullanacağız.
(Soldaki fotoğraf arkadaşım Moritz tarafından çekilmiştir)

Önce ekonomi koltuğundan başlayalım. Şuana kadar uçtuğum en iyisiydi. İlk defa B787’de ekonomi uçtum ve harikaydı. Bu sınıfta uzun hatlarda çok rahat uçulur. 3-3-3 düzeninden dolayı 787 eleştiri alan bir uçak ve dar olduğuna dair şikayetler vardı.

Bir tek Japon Havayolları 2-4-2 (8 sıra) düzeninde bu uçağı uçuruyor. Geri kalan her havayolu 3-3-3 (9 sıra). Bacak boyu yine rahattı ancak boyum 1,79m. Eğer 1,85m üstündeyseniz sıkışık hissetme ihtimaliniz var. Ancak bu her ekonomi sınıfında karşılacağınız bir durum.

Ekonomi sınıfının tek bir sorunu var. Bence düzeltilmesi gerekiyor çünkü yolcuların sıkıntı yaşayabileceği bir konu. (Maalesef herşeyin fotoğrafını çektim ama bu kısmı unuttum). Masalar tam yatay açılmıyor A330 ve B777’de olduğu gibi. Ufak bir sarsıntıda bence kağıt, defter, kalem tarzı çalışma eşyaları rahat bir şekilde düşebilir. Yada eliniz çarpsa koltuk ve masa arasından eşyalarınız hemen düşebilir. Masa tam yatay bir şekilde açılmıyor ve stabil durmuyor. Yada benim koltuğum öyleydi (26K). Her 2 sınıftada çok hoşuma giden iki şey var. İlki ekranlar. En çok takdirimi toplayan konu oldu. Ekran geniş ve güzel ama en önemlisi çok hızlı. Parmağınızı sertçe ekrana bastırmanızı gerektirecek bir durum yok. Komutlar hemen algılanıyor. Cidden çok başarılı buldum.

Eğer cam kenarı oturmuyorsanız ya da üstünden geçtiğiniz şeyleri izlemeyi seviyorsanız bu uçağın kamerası harika. Aşırı derece de keskin ve net görüntü veriyor. Taksi sırasında kapıda duran uçakları rahat bir şekilde görebiliyordum. Yine hoşuma giden konulardan biri oldu.

Şimdi Business sınıfının değerlendirmesiyle başlayalım. Maalesef hayal kırıklığı. Yıllardır THY neden bu sınıfta 1-2-1 konfigürasyonda hizmet vermiyor diye eleştirirdim. B777-300ER’da 2-3-2 ve A330’da 2-2-2 düzeni var. Sonunda 1-2-1 düzeninde hizmet veren bir ürünümüz var sevinci kısa sürdü bende çünkü rakiplerimize göre kötü olduğunu anlamam çok kısa sürdü. İlk sorun koltukların diğer firmalara göre daha dar ve rahatsız olması. Geçen ay LATAM ile (Şili merkezli) 787-9’da 2-2-2 business düzeninde uçtum. Bir sırada 2 koltuk daha olmasına rağmen çok daha rahattı ve kaliteliydi koltuk. Hem THY hem de Air Canada’nın 787-9 tipi uçağında 30 koltuk bulunuyor. Ama nasıl oluyorsa onların koltukları çok daha rahat ve geniş. Uzun hatta THY’yi tercih etmek için bir sebep göremiyorum/göremedim. Bence hoş durmayan bazı detaylar var. Mesela daha ilk uçuşta bu koltuğun derisinin   ayrılıyor olması.

1-2 yıl sonra ne olacak? Eşyalarınızı saklayabileceğiniz alan çok küçük. Bilgisayar ve tabletinizi buraya sığdıramazsınız. Diğer havayollarında yeterince alan var peki bizde niye yok? Güç ünitesini kullanırken neden kapağı açık tutalım? Neden dolabın içinde USB girişi?

United Havayolları mesela çok eleştirilen ve yerden yere vurulan bir havayoludur. Geçen sene 10 saat business’da 777-300ER’da uçtum. Hayatımın en iyi uçuşuydu ve koltuk kalitesi, saklama alanı ve genişlik çok iyiydi.
(United B777 Polaris)

Göze batan başka bir detay ise camlardan birinin koltuk tarafından kapatılmış olması. Tüm görüntüyü bence bozuyor. Ayrıca daha sıkışık gözüküyor böylece. Ne LATAM, ne Air France ne de Katar’da böyle komik bir dizayn var.

Size başka havayolların yapmaya başladığı çok güzel bir detaydan bahsediyim. Kalkmak istediğinizde ama masanın üzerinde eşyalar varken, masayı 90 derece yana kaydırabiliyorsunuz. Böylece eşyaları toplamanıza gerek kalmıyor. Ama alan bile olmadığı için bunu yapamamışız.

Bu kadar eleştiriden sonra beğendiğim noktalara hemen değinmek istiyorum. Çantanızı çok rahat bir şekilde ayaklığınızın altına sığdırabilirsiniz. Üstte bulunan kabin dolaplarını da kullanabilirsiniz. Fazlasıyla geniş.

Koltuk kontrol bölümü dokunmatik. Buranın dokunmatik olması güzel ama ben küçük tuşlar ve düğmeler olmasını tercih ediyorum. Özellikle United’ın bu açıdan stilini çok beğenmiştim. Belirgin, net ve kolay kontrol edilebilen tuşlarla işinizi görebilirsiniz. Ama bunu bir eleştiri olarak yazmıyorum. Bu tamamiyle zevk ve tercih meselesi.

Ekran kumandası ise çok kullanışlı ve hemen yanınızda. Aynı zamanda dokunmatik. Bu açıdan çok başarılı buldum. Kısaca videosunu aşağıya bırakıyorum.

Koltuğu tam yatırmak 30-31 saniye sürdü. Business sınıfı için gayet normal. Airbus A330-200/300 ve Boeing 777-300ER’a kıyasla tam yatma pozisyonu bana daha dar geldi. Bu açıdan yine 787-9 eksi yedi.

Çok kısa uçaktaki diğer insanların görüşlerini aktarıyım. Kabin ekibi hemen hemen benimle aynı görüşteydi. Yolculardan 5 kişi ile konuştum ve onlarda business sınıfını dar buldular. İleride bence THY bu yüzden çok eleştiri alacak. Hem yeni yolcu salonun küçüklüğü ve sadeliği hem de bu yeni ürün ile THY bence 5 yıldızlı havayolu olma şansını kaçırdı. THY ile ekonomi uçmak bana göre çok daha mantıklı. Diğer havayollarında ise durum tam tersi.

Analizi burada bitiriyorum. Bunlar benim gözlemlerim ve düşüncelerim. Siz belki daha farklı bir uçuş deneyimi yaşayacaksınız. Diğer havayollarına kıyasla ekonomi sınıfında ne kadar güçlüysek, business sınıfında da o kadar zayıfız. Esas merak ettiğim konu THY neden bu koktukları seçti? Herhangi bir yönetici Singapur Havayolları’nın koltuklarını test etmedi mi? Ettiyse nesini ve nasıl beğendi? THY bundan çok daha iyisini yapabilirdi. Umarım bu hatadan dönerler ve A350’lerde bu koltukları görmeyiz. Bu business koltukları 3-4 ve maksimum 5-6 saatlik uçuşlar için tasarlandı. Biz neden tercih ettik? Air Canada’nın ürününü örnek alamaz mıydık? Şunu açıkça söylemek isterim. Bu kadar detaylı eleştiri yapmamın sebebi THY’ye değer vermem. Yapmam gereken o kadar iş varken bu yazıyı hazırlamakla uğraştım. THY daha güçlü olsun, en iyi servisi sunmasını ve milli havayolumun iyi olmasını elbette isterim. Başka havayolu olsaydı bu kadar uğraş bile vermezdim. Umarım bazı eksiklerimizi gideririz ve daha iyi seviyelere çıkarır. Son olarak okuduğunuz için çok teşekkürler. İlk defa böyle bir paylaşım yaptım. Yorumlarınızı ve mesajlarınızı bekliyorum. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı 789 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV