Boeing 737 MAX Acil İniş Yaptı

Paylaş
 

Boeing 737 MAX8 tipi uçaklar bu günlerde çok sık motor problemlerinden acil inişler gerçekleştirmekte. Son olarak avrupalı havayolu şirketi TUI’ye ait BY643 sefer sayılı Hurghada – Manchester seferini yapan içinde 147 kişi bulunan G-TUMA tescilli Boeing 737 MAX8 tipi uçağın pilotları Akdeniz üzerinde seyrederken aldıkları motor arızası ikazı üzerine yunanistanın Chania adasına mecburi iniş yaptılar. Yapılan mecburi inişin henüz 2 aylık olan uçağın LEAP tipi motorlarından birinden kaynaklandığı belirtildi. Uçak bakıma alınırken yolcular almak için başka bir uçağın Chania Havalimanı’an geldiği belirtildi.

Yazımızın başında da değindiğimiz üzere Boeing 737 MAX tipiuçaklar son günlerde motor arızaları ile gündemde. Yaklaşık 1,5 aylık süre içinde bir çok havayolu şirketine ait Boeing 737 MAX8 tipi uçak motor arızaları yüzünden mecburi iniş yaptılar.

İlk olarak motor arızası yüzünden kayıtlara geçen mecburi iniş Norveç havayolu şirketine ait Norwegian air Shuttle şirketine aitti. 14 Aralık 2018 günü Dubai – Oslo seferini yapan uçağın pilotları İran’ın Şiraz kentine mecburi iniş yapmışla ve haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık. Uçak aradan geçen 1.5 aylık süreye rağmen hala Şiraz Havalimanı’nda tamir edilmeyi arızalanan motorun yenisi ile değiştirilmesini bekliyor. Nedeni ise amerikanın İran’a karşı uyguladığı ambargo yüzünden yeni motorun getirilememesi.

İkinci motor arızası yüzünden kayıtlara geçen olay ise hindistan havayolu şirketi olan Spicejet şirketine ait Hong Kong – Delhi seferini yapan VT-MAX tescilli Boeing 737 MAX8 tipi uçaktı. Uçağın sol motorunda meydana gelen arıza yüzünden pilotlar Varanasi Havalimanı’na mecburi iniş yapmışlardı.

Üçüncü motor arızası ise 14 Aralık 2018 günü gerçekleşti. Arjantin Havayolu şirketi Aerlineas Argentinas şirketine ait Buenos Aires – Punta Cana seferini yapan LV-HKU tescilli uçağın pilotları hava şartları yüzünden motorda meydana gelen sıradışı titreşimler yüzüinden Tucuman Havalimanı’na mecburi iniş yapmışlar ve haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Dördüncü motor arızası ise ülkemizden. 17 Ocak 2019 günü Türk Hava Yolları’na ait TK1467 sefer sayılı İstanbul Atatürk Havalimanı – Barcelona seferini yapan TC-LCC tescilli Boeing 737-MAX8 tipi uçağın pilotları kalkışlarından hemen sonra geri dönmüş ve güvenli bir şekilde inişlerini gerçekleştirmişlerdi.  Yapılan inişin ardından yaklaşık 1 hafta yerde bakımda kalan ve sonra yeniden seferlerine başlayan uçağın haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık.

(Resmi açıklama yapılmamış olsa da 18 Ocak 2019 tarihinde çekilen bu fotoğrafta TC-LCC tescilli uçağın sağ motorunun kapaklarının açık olması bu iddiayı doğrular nitelikteydi)

Bu yazı 605 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV