Boeing 737 MAX’ların Sorunu Nasıl Çözülecek?

Paylaş
 

Boeing 737 MAX’ların Sorunu Nasıl Çözülecek?

Boeing, Federal Havacılık Dairesi (FAA) 737 Max uçaklarının yazılımıyla ilgili yeni güvenlik güncellemeleri için onayının önümüzdeki hafta gelebileceğini açıkladı. Art arda gelen iki kaza sonucu 346 kişinin hayatını kaybeden  iki Boeing 737 Max 8 tipi uçağın düşmesinden sonra, şirket sistemi, yazılım güncellemesi sonrasında durma önleyici ( stall ) sisteminin gereksiz yere harekete geçmesine neden olabilecek bir sensör arızasında pilotları uyaran bir gösterge ışığı haline getireceğini açıkladı. Müfettişler, 737 Max’teki yeni durma önleyici sistemin Lion Air  uçağında tetiklendiğini, art arda uçağın burnunu aşağı bastırdığını ve kazaya yol açtığını düşünüyor. Önceden isteğe bağlı bir gösterge lambası olan güvenlik özelliği, ne Lion Air uçağına ne de geçen hafta düşen Ethiopian Airlines uçağında bulunmuyordu.

amerikalı bir havayolu çalışanı, bahsedilen sistemin yaklaşık 120 milyon dolarlık  liste fiyatı olan bir uçakta kabaca 80.000 $ ‘a mal olduğunu söyledi.

Araştırmacılar ise MAX  filosunun neden ilk etapta uçmak için sertifika aldığını belirlemeye çalışıyor. Kaynakların basına yaptığı açıklamada Boeing’e Adalet Bakanlığı sahtekarlık birimi tarafından mahkeme celbi gönderildiğini söyledi. Bakanlığın şirketten Boeing Max 8 tipi uçakların onay süreci ile ilgili belgeleri, kayıtları ve verileri istedi.  Müfettişler Boeing’in en son ölümcül kazadan önce neler bildiğini ve şirketin güvenlik değerlendirmelerinin yeterli olup olmadığını öğrenmeye çalışacaklar. Aksi takdirde, şirket potansiyel olarak cezai sorumluluk alabilir. Araştırmacılar iki ölümcül kazaya neyin yol açtığını belirlemeye çalışırken Max 8 filosu bir haftadan uzun süredir yerde.

Boeing’e bu yüzden sipariş iptalleri ve tazminat davalarının gelmesi de muhtemel gibi gözükmekte. Hatta söylentilere göre Endonezya Havayolu şirketi Garuda İndonesia 49 Boeing 737 MAX uçağı sipariş etmek üzere Boeing’e mektup gönderdi. TIKLAYINIZ.

Öte yandan Norveç havayolu şriketi Norwegian ise uçaklarının yerde kalması yüzünden zarar ettiğini ve Boieng’e tazminat davası açacaklarını açıkladı.

Bu yazı 507 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV