Boeing 767 İle Airbus 330 Nasıl Ayırt Edilir?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu / Havacılık ile amatör  yakından ilgilenen biri olarak bende ilk zamanlar uçakları ayırmakta zorluk çekiyordum. Zaman geçtikçe karşılaştırarak aralarında gözle görülür şekilde bazı farklılar olduğunu ve uçak modellerini bu farklılıklardan ayırmaya başladım. Daha önce de BURADA sizlerle Airbus 320 ile Boeing 737 nasıl ayırılır konusu sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımda ise elimden geldiği kadar Boeing 767 ile Airbus 330 arasındaki farkları anlatmaya çalışacağım.

Boeing 767 İle Airbus 330 nasıl ayrılır? Aralarındaki farklar neler?

Dışarıdan bakıldığında cüsse ve yapı olarak birbirlerine çok benzeyen iki uçak aslında bunlar. Ama dikkatli bir şekilde bakıldığında çok farklılıklar var.

Önce kuyruklarına bakalım. Airbus 330’un kuyruğu geriye doğru yatık ve yuvarlak köşelere sahipken Boeing 767’nin kuyruğu daha sert köşelere sahip. Ayrıca kuyruk konisi Airbus 330’da daha uzun. Yatay stabilizörlerde de küçük farklılıklar göz çarpıyor. Boeing 767’nin  stabilizörü geriye doğru daha fazla açılıyken Airbus 330’da bu açı biraz daha az.

Şimdide kanatlara bakalım. Kanatların uçlarında winglet adı verilen parçaların farklılıkları hemen göze çarpan başka bir farklılık. Airbus 330’un kanat ucu belli bir açı ile bükülmüş ve Boeing 767’ye göre daha kısa. Ama Boeing 767’de bu parça hem dik bir açıda hemde 330’un kanat ucundan daha uzun.

Karıştırmamak adına belirtmek için yazmak isterim. Boeing 767’lerin hemen her modelinde bu winglet adı verilen parçadan bulunmayabiliyor. Wingletsiz olan Boeing 767’nin kanat ucuda aşağıdaki fotoğraftaki gibi oluyor.

Şimdi de uçakların orta kısımlarına bakalım, buradaki benzer tek noktaları iniş takımları. İniş takımlarında ikisinin de 4 tekeri mevcut. Ama buradaki farklılık uçağın alt kısmındaki şişkinlik. Bu şişkinlik Boeing 767’de daha az. Airbus 330’a baktığımızda daha belirgin.

Gelelim uçakların burun kısımlarına. Uçakların burun kısımlarına baktığımızda 767’nin burun kısmı daha küt bir yapıya sahip. Airbus 330’da burun kısım sivri bir biçimde hemen ayrılabiliyor.

Airbus 330’lardaki tek fark bu olmamakla birlikte yolcu uçaklarında olmayıp sadece kargo modelinde olan başka bir farklılğı da sizinle  paylaşmak istiyorum. İniş takımlarının bulunduğu kısımda Airbus 330’un kargo modellerinde “gıdı” mevcut. Uçakta yer açabilmek için iniş takımı tasarımını değiştirip bu şekilde bir iniş takımı tasarlanmış ve ortaya böyle bir yapı çıkmış.

Aslında bu kadar ayrıntıyla uğraşamam diyorsanız uçakların arka kısmında uçağın marka ve modeli yazıyor. Bunu da en sona bıraktım 🙂

Bu yazı 3978 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV