Boeing 777 ACARS Ekranındaki İlginç Mesaj

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz gün Shanghai’den havalanarak Kuzey Amerika seferini yapan ismi açıklanmayan havayolu şirketinin Boeing 777 tipi yolcu uçağının ACARS adı verilen bilgi ekranında görülen ilginç bir mesaj paylaşıldı.

Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füzeyi denediği gün çekildiği tahminedilen ACARS ekranındaki bilgi mesajında ” Muhtemelen Kuzey Kore tarafından fırlatılan uçan bir nesne Japonya tarafındaki deniz ve hava sahasına duğru uçuyor” ifadeleri kullanıldı. Fotoğrafı çeken pilot ise fotoğrafın üzerinde “normal bir rota ve uçuşta uçuş güvenliğimiz için olduğunu düşünüyorum ve her gün ve  normal olmayan bir ACARS mesajı” ifadesi ile kendi sosyal medya hesabında  fotoğrafı paylaştı.

ACARS nedir?

ACARS ( aircraft communications addressing and reporting system ) Sivil havacılıkta kullanılan bir iletişim şeklidir. Genellikle uçakların, operatörleri ve teknik departmanı arasında bilgi alışverişi  sağlayan sisteme verilen isim.

SITA daha sonra ACARS hizmeti sunmak için radyo istasyonları ekleyerek dünya çapında zemin veri ağını arttırmıştır. Sonraki 20 yıl içinde ACARS, hava iletişimi için kullanılan İnternet Protokolünün ve hava iletişim trafiğini kontrol eden Havacılık Telekomünikasyon Ağının (ATN) yerini alacaktır.

 

Bu yazı 2175 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 777 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV