Boeing 777 – FBW varken kimin sinoptiğe ihtiyacı var?

Paylaş
 

Merhabalar,

Motor çalıştırıldıktan sonra her uçakta yapılan kontrol yüzeyi testini hepimiz biliriz. Hidrolik sisteme güç verildikten sonra sırayla elevator, aileron ve rudder, lövye hareket ettirilerek, aynı anda uçakta bulunan MFD veya sinoptik izlenerek bu yüzeylerin hareket edip etmediği ekip tarafından test edilir.

MFD’nin verdiği bilgilere dayanarak herhangi bir sorun görülmüyorsa taxiye başlanır.

Boeing 777’ye gelince bu prosedür biraz daha farklılaşıyor. smile emoticon

Boeing 777 ekipleri, fotoğrafta gördüğünüz Flight Controls sinoptiğini MFD’de açmaya gerek duymazlar. Ancak diğer uçaklarda MFD veya sinoptiği takip etmek mecburidir çünkü ekibin görebildiği tek referans bu sayfalardır. Sinoptik lövyenin hareketine göre elevatorun hareketini anlık olarak gösterir.

Peki neden 777 ekipleri bu sinoptiği açmaya gerek duymazlar?

777’de bulunan FBW, uçuşun herhangi bir safhasında uçuş kontrol yüzeylerinde veya fly by wire sisteminde herhangi bir arıza tespit ederse bunu ekibe bildirir.

Test sırasında uçağın uçuş kontrol sisteminde herhangi bir sorun algılanırsa EICAS’da FLIGHT CONTROLS Caution Message görülür ve sesli uyarı (beeper) duyulur.

Bu yüzden genellikle 777 ekipleri sinoptik kullanmadan uçuş kontrol yüzeylerini test ederler.

Sinoptiğin nasıl çalıştığını görmek isteyenler için güzel bir de video;

 

Halil Kamaz

Bu yazı 2100 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV