Boeing 777-X’in Kapısı Test Sırasında Patladı

Paylaş
 

amerikan uçak şirketi Boeing’in tasarladığı ve testleri süren Boeing 777-X tipi uçağın yer testleri sırasında kapısı patladı. Hangarda yapılan ve standart olarak her ilk uçuş öncesi yapılması gerek kabin basınçlandırma testi sırasında uçağın kapılarından biri yüksek bir gürültü ile patladı ve yerinden ayrıldı.

amerikan federal havacılık otoritesi FAA yestkililerinin de hazır bulunduğu testte son limite kadar basınçlandırılan gövde basınç testinin yapıldığı hangarın boşaltılmış olması olası can kayıplarını da önlemiş oldu. Bu test uçağın ilk uçuşundan önceki son yapısal testiydi ancak Boeing yaptığı açıklamada motor üreticisi General Electric ile yapılan istişarelerde ilk uçuşun önümüzdeki 2020 yılının ilk çeyreğine taşındığı açıklamasını yaptı. Bilindiği üzere uçak motor çalıştırma testleri sırasında bir kaç sorunla karşılaşmıştı.

Güncelleme:

Geçtiğimiz  Eylül Ayında meydana gelen olayda yapılan gerilim testi sırasında uçağın basınçlı kapısının patladığı belirtilmişti. Ancak geçtiğimiz gün yapılan açıklama uçağın gövdesinden bir parçanın ayrıldığı yönünde. Olay yerinden fotoğraf yayınlandı. Yapılan açıklamada olaya uçağın kopan parçasının yeri işaretlenmiş.

 

Bu yazı 516 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 777 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV