Boeing’den Yeni Uçaklar : B757 MAX – B757 PLUS – B767X Ve B767 MAX

Paylaş
 

Boeing’den Yeni Uçaklar : B757 MAX – B757 PLUS – B767X Ve B767 MAX

Boeing 737 MAX’ler ile başı büyük belada olan amerikalı uçak üreticisi Boeing içinde bulunduğu krizden kurtulmanın yollarını arıyor.

Yayınlanan bilgilere göre şirket geçmişte oldukça iyi bir yere sahip olan Boeing 757 ve Boeing 767 tipi modellerin üzerinden yeni uçaklar tasarlamyı planlıyor.

Uçakların muhtemel modellerinin isimlerinin ise Boeing B757 MAX, Boeing B757 PLUS, Boeing 767 X ve Boeing B767 MAX  olacağı gelen bilgiler arasında.

Boeing, en erken 2021 Ocak ayında 737 MAX’ı yeniden hizmete sokmaya odaklanırken, bazı kaynaklarda Yeni Orta Ölçekli Uçak (NMA) programı olarak bilinen 757 ve 767’nin üzerinden onların yerine uçak tipleri geliştirmeyi planlıyor ifadeleri kullanıldı.

Uçakların kapasitesi detayları hakkında henüz net bir açıklama yapılmış değil. Boeing kanadından uçakların üretileceğine dair bir bilgi de paylaşılmadı ancak Boeing 2004 yılından beri Boeing 757 nin daha üst modelini yapmak için çalışmalara başlamıştı. Airbus’ın 321 modeli ile kapışacak olan uçak Boeing 757 plus olarak anılmaktaydı ancak Boeing bilinmeyen bir şekilde projeyi rafa kaldırmıştı. 757 PLUS daha fazla menzile ve koltuklara sahip olacaktı. Aynı çalışmaları Boeing 767 için de yürüten şirketin bu iki uçak üzerinden yeni motor, kokpit, kanat ve kabin geliştirmeleri ile uçakları üretebileceği de bir gerçek.

Havacılık kaynaklarında yayınlananan bu haberin gerçeklik payı önümüzdeki günlerde belli olacaktır. Embraer ile ortaklık anlaşması na da sünger çeken Boeing yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere Boeing 737 MAX tipi uçakların neden olduğu krizden kurtulmak için birşeyler yapmak zorunda.

Bu konuda avrupalı uçak üretici Airbus ise Boeing’in aksine yeni bir platform üretmektense hazır olan uçak modellerini geliştirerek piyasadaki yükselişini sürdürüyor. Resmi bir açıklama olmasa da Airbus A330 Neo ve Airbus A350 tipi uçakların kargo modelleri üzerinde çalıştığı da söylentiler arasında.

Son olarak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını yüzünden büyük sekteey uğrayana havayolu sektörünü zor günler bekliyor. Bu yüzden Boeing geniş gövdeli uçaklar segmentindeki Boeing 777X tipi uçağın sertifikasyon süresinin geciktirmek zorunda kaldı. Geniş gövdeli uçaklara talebin azalması uçağın piyasa çıkış süresini etkileyeceğe benziyor.

Bu yazı 916 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV