Boeing’e Sipariş İptali – Sipariş İptalleri Başladı

Paylaş
 

Lion Air ve Ethiopian Boeing 737 MAX tipi uçaklarının ölümlü kazalarının ardından krizle başetmeye çalışan amerikalı uçak üreticisi Boeing’e ilk sipariş iptali geldi.

Endonezya havayolu şirketi Garuda İndonesia şirketi siparişi olan 49 adet Boeing 737 MAX8 tipi uçağının siparişini iptal edeceğini açıkladı.

Garuda İndonesia havayolu sözcüsü Ikhsan Rosan, Garuda şirketinin uçaklarının iptali için Boeing’e bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Rosan “Yolcularımız kazalardan bu yana uçaklara güven duymadıklarını ve MAX 8’i kullanmaktan kaçındıklarını” söyledi ve 29 Ekim’de Lion Air kazasına ve 10 Mart’ta Etiyopya Havayolları kazasına atıfta bulundu.

Garuda İndonesia şirketi filosunda günümüz itibarı ile bir adet Boeing 737 Max 8 tipi uçak bulunuyor. Ikhsan, konuyu görüşmek üzere 28 Mart 2019 tarihinde Cakarta’ya bir Boeing ekibinin geleceğini söyledi. “Farklı bir Boeing uçağı modeli sipariş etmemiz mümkün” dedi.

Endonezya’nın en büyük bütçe havayolu olan Lion Air, 10 Boeing 737 Max 8 uçağına sahip. Endonezya’da faaliyet gösteren tüm Boeing 737 Max 8 uçakları, denetimler bekleyen Ulaştırma Bakanlığı tarafından karara bağlandı. Lion Air Boeing 737 Max 8 uçağı, 29 Ekim 2019 günü Jakarta havaalanından kalktıktan 13 dakika sonra denize düştü ve uçaktaki  189 kişi hayatını kaybetti. Kasım ayında çıkan kaza ile ilgili bir ön rapor, uçağın bir dizi sistem hatası yaptığını ortaya koymuştu. 10 Mart 2019 Etiyopya Hava Yolları tarafından işletilen Boeing 737 Max 8 kalkıştan birkaç dakika sonra düştü ve uçakta bulunan 157 kişi hayatını kaybetmişti. Etiyopya Ulaştırma Bakanı Dagmawit Moges Pazar günü yaptığı açıklamada, Etiyopya Havayolları kazası ile Lion Air kazası arasında “açık benzerlikler” bulunduğunu söyledi.

Bir Gün Önce Lion Air Uçağını Gözlemci Pilot Düşmekten Kurtarmış

 

Lion Air Uçağı Neden Düştü?

Bu yazı 649 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV