Çocuk Pilot – Aeroflot Uçuş 593 / Child Pilot – Aeroflot Flight 593

Paylaş
 

Selam dostlar! Bu kez inanmanın mümkün olmadığı bir hikayeyle çıkıyorum.

Tarih 23 Mart 1994. Yer Moskova, Rusya. Aeroflot’un 593 sefer sayılı uçağı, Hong Kong’a gitmek üzere hazırlanıyordu.

1990’lar Rusya için çok önemli yıllardı. 1991de Sovyet rejimi yıkılmıştı ve bir çok yeni , irili ufaklı devlet ortaya çıkmıştı. Ve bu yıllarda , daha önceleri batı ürünlerine kesinlikle karşı olan Rusya , artık dünyaya açılmaya başlamıştı.

593 sefer sayılı uçuş da bu açılımlardan biriydi , 1992 yılında Aeroflot’a teslim edilmiş Fransız yapımı bir Airbus A310-300.

Uçuş Moskova saatiyle 16.39 da başladı. Kontrollerin başında kaptan pilot Yaroslav Kudrinsky bulunuyordu, havayolunun en deneyimli pilotlarından biri olan Kudrinsky, a310 ile 900 saat uçuş deneyimine sahipti. Yardımcı pilot ise Igor Vladimirich Piskaryov’du. Uçuş sorunsuz geçiyordu. Uçakta 63 yolcu ve 12 mürettebat vardı.

Kalkıştan neredeyse 4.5 saat sonra kaptan Kudrinsky’nin uçuşta beraber seyahat eden 15 yaşındaki oğlu Eldar ve 13 yaşındaki kızı Yana , kokpite geldi. Kaptan Kudrinsky önce kızını koltuğuna oturttu. Ve uçuş bilgisayarını özel ayarlara getirerek kızının sanki uçağı kendisi uçuruyormuş gibi sanmasını sağladı.

Ardından oğlu Eldar’ı koltuğa geçirdi. Eldar için de aynı ayarları yaptı. Ancak sonra koltuğunun hemen arkasında kızı ve o gün yolcu olarak seyahat eden havayolunun bir başka pilotu ile muhabbet etmeye başladı.

Eldar hala kontrol kolunu sağa doğru çevrili olarak tutuyordu. A310’un otomatik sistemlerinin bir özelliği olarak , kontrol kolu herhangi bir yöne 45 saniyeden daha uzun süre çevrili tutulursa uçağın yalnızca yan yatma kontrollerini pilota teslim etmek üzere tasarlanmıştı.

Uçak bir süre sonra 45 derece yana yatmış durumdaydı ki , bu normal bir uçuşta olması planlanan maksimum yatış açısının iki katıydı. Ardından uçak burnunu aşağı verdi ve dalışa başladı. Yardımcı pilot Piskaryov kontrol kolunu son güç çekmeye başladı . Uçak birden dimdik yükselmeye başladı.

Uçak aniden aşırı yavaşlayıp sol tarafa devrilerek düşmeye başladı. Aynı zamanda tirbüşon burgusu gibi dönerek düşüyordu.

Ve sonunda kaptan Kudrinsky koltuğuna dönebilmişti. Dümeni kullanarak uçağın burgusunu kesmeyi başarmıştı. Ve uçak yavaş yavaş düzelmeye başlamıştı.

Ancak çok fazla irtifa kaybetmişlerdi. Saniyeler sonra uçak Moskova’nın yaklaşık 5500 km doğusunda , Mezhdurechensk şehri yakınlarında ormanlık araziye çakıldı.

Uçakta bulunan 75 kişiden kurtulan olmamıştı.

…Murat Deniz Şenol…

Hello, friends! This time I come up with an amazing story.

Date 23 March 1994. Location, Moscow, Russia. Aeroflot flight 593 was preparing for Hong Kong.

The 1990s were very important years for Russia. In 1991, the Soviet regime was collapsed and many new, large and small states emerged. And in those years, Russia, which was previously absolutely against Western products, began to open up to the world.

Flight 593 was one of these expansions. A French-built Airbus A310-300 delivered to Aeroflot in 1992.

The flight began at 16.39 at Moscow time. The pilot-in-command was captain Yaroslav Kudrinsky, one of the airline’s most experienced pilots, with 900 hours of flight experience with the a310. The co-pilot was Igor Vladimirich Piskaryov. Flight was smooth. There were 63 passengers and 12 crew members on board.

Almost 4.5 hours after departure, Captain Kudrinsky’s 15-year-old son Eldar and 13-year-old daughter Yana, who were traveling together, arrived in the cockpit. Captain Kudrinsky put his daughter in his seat first. And he set his flight computer to special settings, making his daughter think she was flying the plane herself.

Then he put his son Eldar on his seat. He made the same settings for Eldar. But then he started talking with his daughter right behind his seat and another pilot of the airline who was traveling that day as a passenger.

Eldar was still helding the control lever to the right. As a feature of the A310’s automated systems, it was designed to give only the aircraft’s rolling controls to the pilot if the control lever is kept in any direction for more than 45 seconds.

After a while, the plane tilted to 45 degrees, which was twice the maximum angle of stay planned for a normal flight. Then the plane’s nose began to go down and started diving. First officer Piskaryov began to pull the control lever with his maximum power. The plane suddenly began to climb.

Suddenly, the plane suddenly slowed down and fell to the left. At the same time, it was falling like a corkscrew.

And finally captain Kudrinsky was able to return to his seat. He managed to stop the rotation of the plane using the rudder. And the plane was slowly recovering.

But they lost too much altitude. Seconds later, the plane crashed into forested land near Mezhdurechensk, about 5500 km east of Moscow.

There have been no survivors of 75 people on board.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 2710 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV