Cumhurbaşkanı Erdoğan Su-57 Hakkında Bilgi Aldı

Paylaş
 

Resmi temaslar için Rusya’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki günlerde yapılacak olan MAKS19 airshow’da sergilenecek Su-57 tipi savaş uçağını Vladimir Putin ile birlikte inceledi. Su-57 tipi uçağın kokpitini bu kadar yakından gören ilk lider olan Erdoğan uçak hakkında bilgi aldı.

Bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında MAKS 2019 fuarının açılışına katılmaktan ve aralarında bulunmaktan onur duyduğunu belirterek “Sayın Putin’e nazik daveti için bir kez daha şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. MAKS-2019’u kendi alanının lider fuarlarından biri olarak görüyorum. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Teknofest de 550 bine yakın ziyaretçiyi ağırlamıştır. 17-22 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşecek etkinliğimize de 1 milyon katılımcı bekliyoruz.  Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus halkını da fuarımıza beklediğimizi söylemek istiyorum. “İstikbal göklerdedir” parolasıyla son dönemlerde havacılık alanında önemli işlere imza atıyoruz” diye konuştu.

Rusya’nın gelecek nesil savaş uçağı olan Su-57’lerin seri imalatı geçen ay başlamıştı. Beşinci nesil olarak adlandırılan uçaktan ilk etapta Rus Hava Kuvvetleri için 76 adet imal edilecek.

Plana göre bu yıl iki uçağın imalat hattından çıkartılıp teslimat sürecinin tamamlanması hedefleniyor. Rusya üretim hızını iki yıl içinde yükseltmeyi öngörüyor. 76 uçaklık paketin 2028’e kadar teslimatı öngörülüyor.

Rusya uzun bir süredir üretimini tamamladığı 12 adet prototip ile uçağın testlerini tamamlamıştı. Bu denemeler sırasında Su-57’ler üzerinde bazı değişikliklere gidilmişti.

Uçağın başında Putin ile Erdoğan arasında ilginç bir de diyalohg gelişti. O anlar kameralara böyle yansıdı:

Resim

Bu yazı 615 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler su-57
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV