DHMI’nin Bu Uçağı Ne Yapıyor?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz gün Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ’nin bir uçağı İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanları’nda bir kaç kez alçak geçiş ve iniş denemesi yaptı. Flightradar sitesinde ilgi çekci görüntüler olunca kısa bir  araştırma sonucu uçağın DHMİ’ye ait  TC-LAD yada TC-LAC tescilli Cessna Citation XLS uçaklarından biri olduğu anlaşıldı.

Peki bu uçak ne yapıyordu?

Uçağı internette araştırdığımızda hakkında DHMİ’nin sitesinde

“Son olarak 22 Nisan 2009 tarihinde ABD den satın alınan 2 adet yeni Cessna Citation XLS ( TC-LAC ve TC-LAD) uçuş kontrol uçağı ABD den uçurularak Türkiye’ye getirilmiştir. Uçaklar NSM 3000 model Tam Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi (AFIS) ile teçhiz edilmiş olup, bu sistem Lazer Kamera ve Uyduya dayalı çalışarak, ILS CAT I-II-III, VOR, DME, NDB, RNAV, Radar, Visual Aids (PAPI,ALS) ve haberleşme sistemlerinin uçuş kontrolünü yapabilmektedir. Uçuş kontrol hizmeti halen bu uçaklarla yürütülmektedir.” ifadeleri kullanılmış.

Tahminimizce uçak bu iniş ve kalkışları Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları’ndaki  adı geçen seyrüsefer cihazlarını test ve kalibre etmek için yapmış olabileceği kanısına vardık.

Uçağın Flightradar sitesindeki verileri:

 

Fotoğraflar – Havacılık Fotoğrafçısı Kadir Ergün.

 

Bu yazı 3524 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV