Düşen ACT Uçağı Karakutularından Haber Var

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü, 16 Ocak 2017 tarihinde Kırgızistan’ın başkendi Bişkek Havalimanı’na inişi sırasında henüz bilinmeyen bir sebepten düşen 4 mürettebatı ve düştüğü yerleşim birimindeki 34 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ACT Kargo şirketine ait TC-MCL tescilli Boeing 747 tipi kargo uçağının karakutuları geçtiğimiz günlerde yapılan arama çalışmalarında bulunmuş ve incelenmek üzere Moskova’ya gönderilmişti.

Merkezi Rusya’da bulunan Devlet Haberleşme Komitesinin (MAK) internet sitesinde yer alan habere göre karakutular üzerinde yapılan ilk incelemeler sonucu karakutuların veri modüllerine ulaşıldığı nacak yüksek ısıya maruz kaldığı, yüksek ısıdan kaynaklanan hasar aldığı  ve içindeki bilgilere doğrudan ulaşılamadığı açıklandı. Ayrıca kokpit ses kayıt cihazının da verilerilerine ulama çalışmalarının devam ettiği gelen bilgiler arasında.

Çalışmalara MAK, ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, Türkiye’den Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu uzmanları ile Boeing ile ACT havayolları temsilcilerinin destek olduğu belirtildi.

 

Bu yazı 855 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 747 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV