EA-18G GROWLER ELEKTRONİK HARP UÇAĞI

Paylaş
 

EA-18G  sahip olduğu ALQ-120 yüksek ve alçak bant jamming podları ve AN/ALQ-218 geniş bant alıcıları ile, radar karıştırma ve yanıltma/aldatma görevini icra etmek için geliştirilmiştir. 

 

EA-18G Growler,  F/A-18F Super Hornet uçağından geliştirilen, uçak gemisi konuşlu, elektronik harp uçağıdır.  Uzun yıllar ABD Deniz Kuvvetlerindeki EA-6B Prowler uçaklarının yerini alan Growler’in elektronik harp sistemi Nortrop Grumman tarafından sağlanmaktadır.

Uçak sahip olduğu ALQ-120 yüksek ve alçak bant jamming podları ve AN/ALQ-218 geniş bant alıcıları sayısesinde, radar karıştırma ve yanıltma/aldatma görevini icra eder.

Uçağın %90’ı geliştirilmiş olduğu Süper Hornet’le aynı olup, uçuş performansı yine Süper Hornet’e benzemektedir. F/A-18’lere verilmiş tarruz görevlerince, Growler’lar onlara eşlik etmektedir.

 

F serisi uçaklarda gördüğümüz 20 mm top, elektronik harp ekipmanı bulunması nedeniyle bulunmamakta olup, gövde ve kanat altlarında toplam 9 adet istasyon bulunmaktadır.  Elektronik harp podları maksimum 5 poda kadar yerleştirilebilmekte olup, tipik yükleme şekli, kanat altlarında, iç tarafta harici yakıt tankları, orta tarafta, elektronik harp podları, dış taraflarda ise HARM veya AMRAAM füzeleri konuşlandırılmaktadır.

 

 

EA-18G, ABD Deniz Kuvvetlerinin yanında, Avustralya Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

2 mürettebata sahip uçak, boş ağırlığı, 15,011 kg, maksimum kalkış ağırlığı, 29,964 kg, dahili yakıt kapasitesi, 6,323 kg,  3 harici tankıyla 4,420 kg harici yakıt kapasitesi, 1.8 mach maksimum hıza, 722 km savaş yarıçapına haizdir.

 

Bu yazı 4370 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Mustafa Çevik dedi ki:

    Harika keşke videoyu dowload etme imkanım olsa idi

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV