Efsane Tuzak – Bolo Operasyonu

Paylaş
 

Selam dostlar! Bugün size askeri havacılık tarihinin en orijinal tuzaklarından birinden bahsedeceğim, kod adı: Bolo Operasyonu.

1966 yılında Kuzey Vietnam’lı pilotlar , vurkaç taktiğiyle Amerikalı F-105 Thunderchief bombardıman uçaklarına ağır kayıplar verdiriyor. ABD ordusu bunun sebebini ve durdurmak için ne yapılabileceğini araştırmak istiyordu.

Taktikleri basitti: Vietnam’lı Mig’ler bomba yüklü hantal ve yavaş F-105 bombardıman uçaklarının arkasına geçiyor, ateş edip onları vuruyor ve Onları vuracak F-4 avcı uçakları gelince değerli ve az sayıdaki uçaklarını kaybetmemek için hızlıca ortamdan kaçıyorlardı.

İngiltere’de masabaşı görevinde olan bir albay, durumu çözmek için Tayland’daki Ubon Hava Üssü’ndeki 8. Taktik Hava Filosu’nun başına getirildi. Bu adam, efsanevi İkinci Dünya Savaşı pilotu Robin Olds.

Yepyeni bir operasyon planladı, kendisiyle beraber Yüzbaşı John B. Stone ve Üsteğmen Ralph Wetterhahn da planlayıcılar arasındaydı.

Planın işe yaraması için F-4 avcı uçaklarının savunmasız ve yavaş F-105’lere benzemesi için bazı önlemler alınmalıydı:
• F-105’lerin hep kullandığı ancak F-4’lerin daha önce hiç kullanmamış olduğu QRC-160 elektronik karıştırma podu F-4’lere monte edildi.
• Uçaklar daha önce F-105’lerin standart olarak kullandığı rotaları kullanacaklardı.
• Aynı şekilde F-105’lerin kullandığı telsiz iletişim kodlarını kullanacaklardı.
• 105’lerle aynı noktada yakıt ikmali yapacaklardı.
Böylece Vietnamlılar onları F-105 uçakları sanacaktı.

2 Ocak 1967 günü operasyon zamanı gelmişti. 1.Kol olan “Olds” kolu Lider, albay Robin Olds ve yardımcısı Üsteğmen Ralph Wetterhahn ile birlikte iki uçaktan da oluşuyordu. Uçaklar hava sahasına girince kısa sürede Mig’ler tuzağa düştü ve onları kovalamaya başladı.

Dehşet bir hava çatışması sürüyordu. 3 Mig vurulmuştu bile.
Derken 2. Kol olan Ford takımı bölgeye girdi. Yine 4 uçaktan oluşuyordu, lider ise Albay Daniel Chappie James ve kanat adamı yüzbaşı Everett Raspberry’ydi. Bu takım da 1 mig skoru elde etti ve kayıpsız olarak bölgeyi terk etti.

Ve sonra 3. Ve son takım olan Rambler kolu bölgeye geldi. Bu kolun lideri ise Yüzbaşı John B. Stone ve kanat adamı Binbaşı Phillip Combies’di. Ve toplamda 3 mig skoru elde ettiler.

Bolo Operasyonu başarıyla tamamlanmış, hem düşmanın Mig-21 filosunun yaklaşık yarısı olan 7 mig-21 düşürülmüş hem de cesaretleri kırılmıştı.

Olds ise bir kahraman ilan edilmişti..

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 909 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV