Efsane Uçağın Son Hali

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Geçmişte tarihe damga vurmuş uçakları havacılık ile yakından uzaktan ilgilenen herkes bir yerde duymuştur. Gazete haberlerinde, internette, sosyal medyada ve belgesellerde bu uçaklarla ilgili konular zaman zaman işlense de uçakların son hallerini merak etmiyor değiliz. Geçtiğimiz gün internette dolaşırken efsane uçaklardan biri ile karşılaştım ve onun son halini sizlerle paylaşmak istedim.

Evet Gimli Glider’den bahsediyorum. Air Canada şirketine ait “Gimli Glider” adıyla anılan uçak bakın nerede ve ne halde. İsterseniz önce size Gimli Glider hakkında kısa bir bilgi vereyim:

Air Canada’ya ait 143 numaralı uçuşun hikayesi oldukça ilginç. Tarih 23 Temmuz 1983.C-GAUN tescilli Boeing 767-233 tipi, Montreal’den Edmonton’a gidecek uçağın pilotları uçağa yakıt yüklerken ( yakıt miktarını ölçen sistem arızalı ) yanlış hesaplama sonucu gereken yakıttan yarısı yüklenir. Uçak 41000 feet yükseklikteyken beklenmeyen bir şekilde uçağın motorları durur. Dolayısıyla motorlar uçağa elektrik sağladığı için altimetre, radar gibi hayati cihazlarda çalışmaz. Motorları olmayan uçak içindeki yolcularla birlikte koca bir planördür artık. Kaptan Robert Bob Pearson’u çok zor dakikalar beklemektedir. Etrafta inecek bir yer arayan kokpit ekibi yakındaki meydanlara inemeyeceklerini anlayınca Manitoba’da bulunan kullanılmayan Gimli Havalimanı pistine inmeye karar verirler. Ancak  tamda o gün hava trafiğine kapalı olan eski havalimanı pistinde otomobil yarışları vardır. Uaçğın pilotlarının ise tek bir şansı. Saatler gibi geçen dakikaların ardından uçak piste motorsuz erişir ve planör gibi süzülerek inişini yapar. Olayda ölen yada yaralanan olmaz ancak uçak sert iniş yüzünden hasar alır. Ancak motorsuz yapılan bu iniş tarihe geçer. Burun iniş takımı hasarlanan uçak tamir edilir ve yeniden servise verilerek ” Gimli Glider ” adını alır. 2008 yılında da emekliye ayrılır.

Olayın kısaca hikayesi böyle.

Uçak 2008 yılından sonra ekonomik ömürlerini tamamlayan uçakların son durağı olan Mojave çölündeki uçak mezarlığındaki yerini alır. İşe yarar parçaları sökülen uçağın 12 Ekim 2017 günü David  Wirth tarafından çekilen ve paylaşılan fotoğrafları ile son hali ise aşağıda:

Uçağın 2015 yılındaki hali

 

 

Bu yazı 2475 kere okundu.
Etiketler:
boeing 767 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV