Efsane Uçak Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’nda

Paylaş
 

İkinci dünya savaşının  1700 beygir gücünde piston motorlu uçağı  P-51D MustangFerocious Frankie” sergilenmek üzere Sivrihisar’daki Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’ne getiriliyor. Ülkemizdeki ilk durağı olan Tekirdağ Çorlu Havalimanı‘na az önce iniş yapan uçak buradaki yakıt ikmali ve gümrükleme işlemlerinin ardından Eskişehir –  Sivrihisar’da bulunan Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’ne doğru yoluna devam edecek.

Gelelim uçağın kısaca hikayesine :

Uçağa ilk üretildiği yıllarda, Allison imalatı V-1710 motoru konulmuştu. Fakat yüksek irtifada bazen performans sorunları ile karşılaşılabiliyordu. İngilizler uçağa Rolls Royce imalatı Merlin motorunu taktı. Böylelikle ortaya P-51’in B ve C modelleri çıktı. Uçak yeni motoru ile özellikle 15 bin feet yani 5 bin metre irtifada, yüksek performansı ile Alman Hava Kuvvetleri uçaklarını zor durumda bırakıyordu.

P-51 tasarımı tekrar elden geçti. Uçağa daha fazla performans veren Rolls Royce Merlin 66 moturunun ABD’de lisans altında üretilen Packard V-1650-7 motoru takıldı. Kanatlardaki toplam 6 adet 50 kalibrelik Browning imalatı M2/AN makineli tüfekleri, uçağı ölüm makinesi haline getirmişti.

İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse her cephede kullanılan uçak, görevine Kore Savaşı’nda da devam etti. Hatta bazı hava kuvvetlerinin envanterinde 1980’lerin başına kadar uçtu.

Kore Savaşı’nın ardından meraklıların elinde havacılığın klasiği haline gelen P-51D’den halen uçar halde 90 adet bulmakta.

 

Bu yazı 2094 kere okundu.
Etiketler:
Çorlu haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV