Egypt Air Akdeniz Kazası Yeniden Gündemde

Paylaş
 

Egypt Air Akdeniz Kazası Yeniden Gündemde.

19 Mayıs 2016 günü Paris – Kahire seferini yaparken Akdeniz’de düşen Egypt Air uçağı haberini sizlerle o günlerde BURADA paylaşmıştık. ancak uçağın kesin düşüş nedeni hakkında net bir bilgi paylaşılmamıştı.

Kaza yeniden ilginç iddialar ile  gündeme geldi.

Henüz kazanın nihari raporu yayınlanmamış olsa da uzmanlar bir kaç problemin üzerinde duruyorlar.

Düşmeden hemen önce uçaktan alınan mesajlarda kokpit penceresi sıcaklık sensörü, tuvaletlerdeki ve aviyonik bölmedeki duman dedektörlerinin etkin durumda olduğu görüldüğü belirtildi.

Mısır Uçak Kaza Soruşturma Komitesi ise 2016 yılında, uçakta hayatını kaybeden insanların kalıntılarında patlayıcı madde izlerinin bulunduğunu ve bir bombanın karıştığını öne sürdüğünü bildirmiş ve soruşturma daha ileri bir soruşturma için Mısır Savcılık Bürosuna devredildiyse de aradan geçen 3 yıla yakın sürede bir ilerleme kaydedilemedi.

fransa hava güvenliği araştırmacısı olan Bureau d’Enquetes et dAnAnalyses (BEA), Temmuz 2018’de uçakta kokpit yangını olduğuna ve soruşturmanın Mısır otoriteleri tarafından “korunduğuna” dair inancını belirten bir açıklama yaptı. Wall Street Journal tarafından incelenen bir Fransız adli soruşturmasından elde edilen belgeler, uçağı düşüren nedenin muhtemelen yangından önce bir oksijen sızıntısı olduğunu gösteriyor. Behsedilen belgelerde, uçağın son beş uçuşunda bir dizi hata kaydedildiğini gösteriyor ve uçak tarafından gönderilen otomatik mesajların Egypt Air pilotları ve havayolunun teknik merkezi tarafından büyük ölçüde göz ardı edildiğini söylüyor. Uçağın son bir kaç seferinide ardışık ekipler tarafından bazı problemlere müdahale edildiği ve hatta son seferinde uçağın Kahire’den ayrılmaması gerektiğinin de iddia edildiği belirtildi. Yine belgelere göre uçağın tuvalet duman dedektörleri, devre kesici ve uçağın klima sistemi ile ilgili arızalar vardı. buna bağlı olarak uçağın son uçuşunda, kokpit ses kayıt cihazı, Fransız araştırmacıların kaptan yangın ilan etmeden kısa bir süre önce ise yüksek basınçlı oksijen sızıntısı olduğuna da inandıkları belirtildi. Belgelere göre, olay sırasında tuvaletteki bir duman dedektörü aktif duruma geçti, ardından yolcular yangından kaçınmak için – kuvvetle muhtemel- uçağın arkasına doğru toplu bir şekilde hareket etti. Arkasından kıs bir süre sonra da uçak düştü.

Adı geçen dergide fransa ve Mısır arasındaki anlaşmazlığın, otoriter bir ulusun soruşturma yapmayı reddetmesi veya bir kazaya karışan diğer ülkelerin kanıtları incelemesine izin vermemesi durumunda ortaya çıkan zorlukların altının çizildiği belirtildi. Hakimin uçağın kayıt cihazlarından bilgi edinme girişimleri, başlangıçta uluslararası havacılık kuralları tarafından engellendi ve ancak bir arama emri gerçekleştirildikten sonra elde edildi.

Bu yazı 620 kere okundu.
Etiketler:
Airbus 320 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV