Elazığ Depremi Nedeniyle Türk Hava Kuvvetleri Ve THY Teyakkuzda

Paylaş
 

Elazığ Depremi Nedeniyle Türk Hava Kuvvetleri Ve THY Teyakkuzda.

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından arama ve kurtarma çalışmaları son hızla devem ediyor. Çevre illerden gelen yardımlar çerçevesinde Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Yolları’ndan da arama kurtarma çalışmalarına destek geldi.

Türk Hava Yolları basın mşüaviri Yahya Üstün yaptığı açıklamada 300 kişilik yardım ekibini  taşıyan uçağın önümüzdeki dakikalarda Elazığ’a gitmek için kalkış yapacağı bilgisini paylaşmıştı. TIKLAYINIZ

Yardım, arama ve kurtarma çalışmalarına katılacak ekip malzeme ara ve gereçleri taşımak için ise Kayseri’de bulunan hava üssünden 4 adet A400m tipi nakliye uçağı gerekli malzeme teçhizat ve ekipleri almak üzere kakışlarını yaptılar ve ekip merkezlerine doğru yolda.

01:00 itibarı ile 5. A400 tipi nakliye uçağı Kayseri’den kalkışını yaptı.

Yine yaklaşık saat 01:00 itibarı ile Ankara’dan kalkan C130 tipi nakliye uçağı Elazığ deprem bölgesine doğru gidiyor.

Haber yayına hazırlandığı sıralarda afet bölgesine uçak trafiği bu şekildeydi.

Zaman geçtikçe uçak sayısı fazlalaşmış. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bölgeye gönderilen askeri nakliye aracı sayısı 25 Ocak 2020 tarihi sabah 09:00 itibarı ile A400 ve C130 tipi uçaklardan oluşan 9 nakliye uçağı, 1 adet nakliye helikopteri, 1 adet ambulans uçak, ANKA İnsansız hava aracı ve Türk Hava Yolları’ndan TC-LOG tescilli A330 tipi AFAD yardım görevlilerini taşıyan 300 kişilik bir uçak.

Ayrıca Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası bölgede hasar tespit faaliyetlerine destek veren ANKA İnsansız Hava Aracımızın yanı sıra bir adet İnsanlı Keşif Uçağımız da (İKU) havadan hasar tespit çalışmalarına destek sağlaması için görevlendirildi.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

 

Resim

Resim

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise sosyal medya hesabından paylaştığı videoda ”

İstanbul Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde deprem yardımlarını koordine ediyoruz. İstanbul’dan 352 arama-kurtarma, 8 sağlık, 20 uzm. hekim ve 30 araç Elazığ‘a hareket etti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı ve THY uçağı ile bölgeye gönderilen yardım ekibinin vidoesunu paylaştı.

Jandarma Genel komutanluığı’ndan yapılan açıklamada ise ” Bu acı günümüzde tüm teşkilâtımızla beraber milletimizin yanındayız ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı ve Elazığ – Sivrice Deprem bölgesinse 7 adet helikopter, 1 adet Anka insansız hava aracı, 1 adet insansız hava aracı ve 1 adet insanlı keşif uçağının görevlendirildiği bilgis paylaşıldı.Resim

Bu yazı 482 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV