Elektrikli Jet “Lilium” İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Son zamanalrda  elektrikli uçak ve hava araçları ile ilgili pek çok haber görüyoruz, bunlardan biri de geçtiğimiz yıl lanse edilen Lilium Jet olmuştu. Aralık 2016’da 10 milyon Euro yatırım almayı başaran elektrikli uçak girişimi Lilium, bu sefer ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi ve yeniden karşımıza çıktı.

Lilium Jet’in test serisini başarıyla tamamlayan elektrikli uçağı, iki koltuklu bir prototip. Buradaki testlerle birlikte yeni 5 koltuklu tasarımını da deneyecek olan Lilium’un hedef ise hava taşımacılığı alanına büyük bir yenilik getirmek olacak. Lillium’un böylece hava-taksi hizmeti vereceği tahmin ediliyor.

Lilium Jet, VTOL ( Vertical Take Off Landing Dikey iniş kalkış yapabilme özelliği ) özelliğine sahip olması öne çıkıyor. Böylece şehir içi hava taşımacılığı gündeme gelecek. Lilium’un uzun pistlere ihtiyaç olmaması, uçaklar ve helikopterlere göre elektrikli olması açısından çok daha ekonomik olması dolayısıyla tercih edilecek gibi gözüküyor.

Lilium’ın elektrikli bataryası, 300 km’lik menzile sahip ve maksimum 300 km/s’lik seyir hızına ulaşabiliyor. Son zamanlarda yapılan basın açıklamalarına göre Lilium Jet, drone tarzı uçaklardan yüzde 90 daha az enerji tüketiyor. Lilium jetin 10 metrelik kanatlarına 36 adet ayrı motor monte edilerek güçlendirilmiş.

Lilium Jet’in Münih kentinde geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu tast uçuşunun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Bu yazı 1090 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV