Ercan’a Acil İnen THY Amman Uçağına Rumların Engellemesi

Paylaş
 

Geçtiğimiz gün BURADA sizlerle paylaştığımız haberde Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağı 11 aylık bir bebeğin rahatsızlanması üzerine Kıbrıs’ın Ercan Havalimanı’na acil iniş yapmış ve bebeğe sağlık ekiplerinin müdahale etmesi sağlanmıştı.

Ancak acil iniş yapan uçağın daha sonra kalkarak Antalya üzerinde turlaması ve sonrasında Amman’a gitmesi merak uyandırmıştı. Nedeni bugün belli oldu.

Rum medyasında yayınlanan habere göre; Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda İstanbul Havalimanı – Amman seferini yapan uçak ‘acil iniş’ çağrısı yaptı. rum Sivil Havacılık birimi uçakla temasa geçti. rumlar, uçağın Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havaalanı’na iniş yapması için yönlendirme yaptılar. Bu sırada Ercan kontrol kulesi araya girdi. THY pilotları rumların, ‘Larnaka’ya inin’ çağrısına olumsuz cevap verdi. Uçak, iniş yapmak için Ercan’a yöneldi.

rumlar da, THy uçağının Larnaka’ya inmemesi üzerine uçağı izlemeye aldı. Rahatsızlanan 11 aylık bebek Ercan’da indirildikten sonra uçak pilotu, Ercan’dan Amman’a direkt uçuş rotası deklare etti. Bunun üzerine rum Hava Trafik Kontrol birimi, rum hükümet yetkililerinin onayıyla, direkt uçuşun gerçekleşmemesi adına bölge ülkeler ve Ürdün makamlarıyla temasa geçti.

Ürdün Sivil Havacılık birimi, rumların baskısı üzerine uçağın, Ercan’dan doğrudan uçuşunu kabul etmedi. Bunun üzerine uçak Antalya Havaalanı’na yöneldi. Uçak Antalya’ya inmiş gibi yeniden uçuş rotası çıkardı ve 22 bin feet yükseklikte tur attıktan sonra Amman’a gitti.

 

Bu yazı 589 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV