Havalimanı Olmayan Ülkeler

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Dünyada havalimanı olmayan ülkeler varmıdır?

Çoğu ülke seyahat ve talepler doğrultusunda irili ufaklı havalimanlarına sahiptirler. Ancak ülke olup yeterli geniş alanı olmayan ve havalimanı mevcut olmayanlarda var.  Bu ülkeler şöyle:

1 – Vatikan

Dünyanın en küçük egemen ülkesi olmakla birlikte Hristiyan dünyasının kutsal ülkesi. Roma’ya yakınlığı ve küçüklüğü sebebiyle bir havalimanı yapılmasını zorlaştırsa da helikopter inebilecek alanlara sahip. Hristiyan dünyasının lideri Papa’yı seyahatlerine taşımak için İtalyan havayolu şirketi Alitalia görevlendirilmiş durumda.

2-Monako

Dünyanın en küçük ikinci ülkesi olarak sabit kanatlı uçakların inişine uygun değil. Ancak helikopterler ile ulaşım sağlanabiliyor.

3-San Marino

Dünyanın en eski devletlerinden biri. Kayalık bir coğrafyaya sahip ülkeye gidiş gelişler için diğerlerinde olduğu gibi ülkeye gelen turistler için helikopter pisti mevcut.

4-Andorra

Pirenelerde bulunan bu ve ekonomisi turizme bağlı olan Andorra küçük bir ülke ve İspanya’ya yakınlığı sebebiyle bir havalimanına gerek duymuyor.

5 – Lihtenştayn

Avusturya – İsviçre sınırında bulunan ve havalimanı inşa etme izni olmayan ülke. Almanya ve isciçre ye yürüme mesafesinde olan ülkede havalimanı mevcut değil.

 

 

Bu yazı 2177 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV