Hindistan Milli Havayolu Şirketi’ni Kaybediyor mu?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Air İndia Özelleştiriliyor.

Dün akşam saatlerinde Hindistan Maliye bakanı Arun Jaitley hükümetin Air İndia’daki hisselerini satması için prensipte anlaşıldığı ve şirketin özelleştirilebileceği açıklamasını yaptı. Jaitley bağkanlığında kurulacak bir komite havayolu şirketinin kime ne kadar bütçe ile satılacağı hakkında bi yol izlemek için çalışmalar yapacak. Ayrıca kurul şirketin alıcılarını etkileyebilecek 8 milyar dolarlık borcun nasıl ödeneceği hakkında çalışma yürütecek.

Air İndia son yıllarda artan rekabet ile birlikte bölgedeki havayolu şirketleri içinde yükselmeyi ve tutunmayaı başaramadı. Sıkı sık dalgalanamalar yaşadı ve son olarak 2012 yılında uçmayı sürdürebilmek adına hükümetten 4.5 milyar dolar bütçe aldı.

Air İndia bölgesinde halen 100’den fazla noktaya uçarken %13’lük pazar payı ve yıllık 12 milyonun üzerinde yolcusu ile pazarda önemli bir yere sahip.

Havayolunun özelleştirilmesi konusundaki görüşmeler son aylarda hız kazandı. Ülkenin havacılık bakanı Ashok Gajapathi Raju, Şubat ayında  bazı medya kanallarına yaptığı açıklamada  hükümetin havayolunu daha fazla destekeleyecek gücü olmadığını ima etmişti. Daha önceki hükümetler Air India’yı satmaya çalışmıştı ancak ilgilenen alıcıların eksikliği nedeniyle başarısız olmuştu.

Yerel basında çıkan haberlere göre, hükümet kaynaklarına dayanan bütçeli havayolu şirketi IndiGo Perşembe günü  hisse senedi satın almakla ilgilendiğini belirtti. Havacılık bakanlığı sözcüsü, yorumda bulunmaktan kaçınırken IndiGo bu konu hakkında yorum taleplerine cevap vermedi.

Özelleştirme ile ilgilene bir başka şirket ise Hindistan’ın büyük şirketilerinden biri TATA. TATA tarafından açıklama yapılmazken şirketin iç hat operasyonları yapan Vistara şirketini Singapore Airlines ile birlikte işlettiği biliniyor.

Havayolu şirketinin özelleştirilmesi ile ilgilenen bir diğer  alıcı ise Hintli milyarder Anand Mahindra olarak açıklandı. Ancak konu hakkında  şirketten henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu yazı 822 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV