İGA’dan İstanbul Havalimanı Açıklaması : Kaç Uçak Pas Geçti

Paylaş
 

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA, sosyal medya ve diğer medya kanallarında iki gündür yaşanan rüzgar tartışması hakkında açıklama yaptı. Uçuş emniyetinin önemine dikkat çeken açıklamada, dün (30 Aralık 2019 günü) sadece 13 uçağın pas geçtiğine, sefer iptali yaşanmadığına dikkat çekildi.

“30.12.2019 (dün) İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen operasyonda rüzgar sebebi ile 13 pas geçme yaşanmıştır. Bu yılın Nisan – Aralık dönemi ile geçen yılın aynı döneminde İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı karşılaştırıldığında; İstanbul Havalimanı’nda 620 uçak pisti pas geçerken, bu rakam Atatürk Havalimanı’nda geçen yıl 1.016 olarak gerçekleşmiştir. Tüm bu yıl ortalamaları da gösteriyor ki; uçakların pisti pas geçme oranında İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nın geçen yılki pas geçme sayısının yaklaşık olarak yarısı seviyesindedir.

Havacılıkta pas geçme ve divert, emniyetli bir uçuşun önemli aşaması olup pilotların uçuş güvenliği için uygun gördüğü prosedürlerdir.

İstanbul’u etkileyen olumsuz hava koşullarına rağmen İstanbul Havalimanı’nda, operasyon kesintisiz olarak devam etmekte ve herhangi bir sefer iptali bulunmamaktadır”

Ancak dün sadece iki uçak İstanbul Havalimanı yerine Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na yöneldi ve haberini sizlerle paylaştık:

Gulf Air Uçağı Çorlu Atatürk Havalimanı’na İndi

Bu yazı 561 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV