İlk Airbus 330P2F Kargo Uçağını Filosuna Katıyor

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Son yıllarda oldukça genişleyen ve büyüme kaydeden kargo piyasasında şirketler kargo uçağı sıkıntılarını çoğu zaman eski yolcu uçaklarını kargo modellerine çevirerek aşmaya çalışıyorlar. Eski yolcu uçaklarını yapısal şekilde güçlendirip kargo modeline çeviren şirketler uçaklardan yıllarca istifade ediyorlar.

Bunlardan biride dünyaca ünlü almanya merkezli kargo şirketi DHL Express. DHL Express geçtiğimiz günlerde ST Aerospace ve Airbus arasındaki ortak girişim olan Elbe Flugzeugwerke‘den (EFW) A330-300P2F (Passenger to Freighter) uçağını teslim alan ilk operatör oldu. Şirket aynı zamanda Airbus 300, Boeing 757 ve Boeing 767’lardan oluşan filosuna tarihinde ilk kez bir Airbus 330P2F ( Pax to Freighter ) tipi kargo uçağı katmış oldu. Toplamda 8 adet sipariş veren şirketin ikinci Airbus 330 kargo uçağı ise yakında filoya katılacak.

Şirketin ilk A330P2F tipi uçağı Malaysia Airlines şirketi filosundan ayrılan 9M-MKI tescilli uçak oldu. Uçak G-CIOH tescili ile Apollo Aviation şirketine geldi ve P2F modeline çevrilmek için EAT Leipzig şirketi tesciline  D-AAEA olarak geçti. Daha sonra ASL Airlines şirketi filosuna EI-HEA tescili ile geçerek uçuşlarına başlamak üzere hazırlandı.

A330P2F programında iki varyant vard.  Airbus A330-200P2F ve daha büyük modeli A330-300P2F. İkincisi, genellikle daha yüksek bir hacme ve daha düşük yoğunluğa sahip olan uluslararası ekspres B2B ve e-ticaret kargo pazarlarına hizmet etmek için idealdir. Uçaklar 3.650 deniz mili boyunca 62 metrik tona kadar yük taşıyabilir.

DHL Express’in Global Hava Filosu Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Geoff Kehr, “DHL Express, ilk A330-300 P2F’yi uluslararası hava şebekesinde kullanacağı için çok heyecanlıyız” dedi. “İlk uçağın, Asya Pasifik hava ağımızı güçlendirmesi ve dinamik ekspres hacim artışının görüldüğü bir pazara ek kapasite ve verimlilik getirmesi planlanıyor” dedi.

 Almanya Dresden’deki EFW’nin yük nakliye tesislerinde gerçekleşen teslimat, uçağın Ekim ayındaki test uçuşlarının başarıyla tamamlanmasını takiben Kasım ayında EASA tarafından Ek Tip Sertifikası’nı (STC) aldı.

 

 

Bu yazı 864 kere okundu.
Etiketler:
airbus 330 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV