İnsülin Kullanımında Uçak Yolculuğu

Paylaş
 
İnsülin Kullanımında Uçak Yolculuğu nasıl olur? İnsülin kullananlaruçak yolculuğu yapabilir mi? İnsülin kullananlar uçakla seyahat edebilir mi?

Havaalanı güvenlik tarama donanımlarının insülin pompaları üzerine olası etkileri hakkında bazı endişeler olmuştur. Ne yazık ki bu konuda farklı pompa üreticilerinin farklı tavsiyeleri olmaktadır. Bazı üreticiler bu pompaların X-RAY ekipmanı gibi güvenlik tarama donanımlarından güvenlice geçebileceğini söylerken bazı üreticiler düşük doz X-RAY ekipmanı kullanılan bazı tüm vücut tarayıcılarının bile insülin pompalarını etkileyebileceğini ifade etmektedir.

Eğer bir insülin pompası kullanıyorsanız, gerekli tavsiyeleri almak üzere pompanın üreticisine başvurmanız önemlidir. Eğer üreticiniz pompanızın bazı tarama ekipmanlarından geçemeyeceğini söylüyorsa, seyahat edeceğiniz havayolu şirketi ve havalimanının gerekliliklerini öğrenmek yerinde olacaktır.

Kabin hava basıncındaki değişiklikler, insülinin vücuda salınımı üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Uçağın tırmanması esnasında kabin hava basıncındaki azalma, insülin şırıngası veya tüpünde hava kabarcıklarının oluşumuna veya hava kabarcıklarının genişlemesine sebep olarak insülinin salınımında hafif bir artışa neden olabilir. Bu durum da hipoglisemi semptomlarına neden olabilir. Çok nadir olsa da, yüksek irtifada ani kabin dekompresyonu (kabin basıncının ani kaybı) durumunda daha ağır bir etki görülebilir. İniş sırasında insülin salınımında hafif bir azalma da mümkündür. Seyahat öncesi bu hususları diyabet takibinizi yapan doktorunuzla görüşmelisiniz.

Gittiğiniz ülkede kullanılan insülin formlarını gitmeden önce araştırarak, insülin gerekliliği halinde hangi insülin formunu bulabileceğiniz ve nasıl kullanacağınıza dair bilgi sahibi olmanız fayda sağlayacaktır.
Bu yazı 528 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV